Pytania na kazdy temat

Dowolne Tematy, ale bez nabijania...

Re: Pytania na kazdy temat

Postprzez jaca87 » 2014-07-01, 18:20

ja kiedyś jeżdżąc na rowerze znalazłem portfel (były w nim dokumenty rejestracyjne z dwóch samochodów, dowód osobisty i kilkadziesiąt złotych i kilkaset koron czeskich) okazało się, że należał do gościa z drugiego końca województwa i zaniosłem go na policje spisali mnie (gdzie kiedy w jakich okolicznościach) go znalazłem i powiedzieli, że skontaktują sięz komendą z tamtego miasta i oni później poinformują właściciela, no i bardzo miła pani policjantka zapytała się czy podać nr kontaktowy do mnie w razie jakby właściciel portfela chciał mi podziękować. Nikt mnnie o nic nie oskarżyli, żyję dalej w podświadomości że oszczędziłem komuś kłopotów. więc takie rzecvzy tylko bym oddawał na policje
jaca
jaca87
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 370
Wiek: 36
Dołączył(a): 2005-04-06, 17:34
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Online: 3d 1h 2m 17s

Re: Pytania na kazdy temat

Postprzez Krasus » 2014-07-01, 19:46

OSZA napisał(a):Najprościej to zwyczajnie w świecie podjechać pod adres z dowodu i od bidy wrzucić do skrzynki pocztowej.

Wg mnie jest to bardzo ryzykowne i głupie rozwiązanie. Ktoś może nie mieszkać pod adresem z dowodu (np. ja nie mieszkam), ewentualnie nie zdążyć się przemeldować i inne tego typu sytuacje. Mogą tam mieszkać zupełnie obcy i niekoniecznie uczciwi ludzie.

Jeżeli znajduje się dokumenty, to zawsze należy je oddać komuś, albo właścicielowi do rąk własnych albo do instytucji, do której ma się (przynajmniej w teorii) zaufanie, albo próbować się kontaktować z właścicielem zguby. Wrzucenie do skrzynki to jak dla mnie zostawienie dokumentów na pastwę losu tak samo jak zostawienie ich na ulicy tam gdzie się je znalazło.
Krasus
Bawarczyk
 
Posty: 2205
Wiek: 31
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:01
Lokalizacja: Łódź/Warszawa
Online: 12d 14h 35m 42s

Re: Pytania na kazdy temat

Postprzez alien666 » 2014-07-01, 20:12

Cozmo napisał(a):Zapytam tutaj, bo chcialbym poznac opinie wiekszej ilosci osob. Otoz jadac dzis autobusem znalazlem czyjs dowod, jednakze osoba ta mieszka na drugim koncu miasta i niezbyt po drodze jest mi jazda w obie strony, by go zwrocic. Czytalem, ze mozna go wrzucic bezposrednio do skrzynki pocztowej. Jak sadzicie, czy jest to najlepsze wyjscie?


Wrzucasz do pierwszej lepszej skrzynki i Poczta Polska się tym zajmie.
Policja też, ale kilka pytań na pewno Ci zadadzą.

[ Dodano: 1 lip 2014, o 21:12 ]
izi91 napisał(a):Odnieś ten dowód do właściciela. Na policji albo poczcie znalezionych dowodów nie przesyłają do właściciela tylko obowiązkowo niszczą.
Ciekawe rzeczy opowiadasz. :lol:
Wszyscy z szacunkiem wypowiadamy się o madryckiej (cenzura).
alien666
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 4904
Dołączył(a): 2009-09-18, 15:37
Lokalizacja: Wrocław
Online: 42d 5h 6m 17s

Re: Pytania na kazdy temat

Postprzez szimi » 2014-07-01, 21:20

Dawaj do InPostu ten dowód :D
Jeb.ć poprawność polityczną.
szimi
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 4582
Wiek: 34
Dołączył(a): 2010-03-09, 13:41
Lokalizacja: Kijewo
Online: 7h 3m 47s

Re: Pytania na kazdy temat

Postprzez cid » 2014-07-01, 21:31

Lepiej do Providenta albo Chwilówki :twisted:
FC Bayern Deutscher Meister ja so heißt er, mein Verein, ja so war es und so ist es und so wird es immer sein!!!

Obrazek
cid
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 1750
Wiek: 35
Dołączył(a): 2008-05-01, 10:40
Lokalizacja: Oława
Online: 4d 14h 35m 40s

Re: Pytania na kazdy temat

Postprzez izi91 » 2014-07-01, 21:42

Nie niszczą osobiście, tylko przesyłają do właściwego organu gdzie dokument jest niszczony. Nie mają żadnego obowiązku przesyłać go do właściciela czy zawiadamiać w inny sposób. Co najwyżej ich dobra wola. Jeśli jest inaczej to znaczy, że mnie pies zrobił w ch. bo dokładnie tak mi oznajmił, gdy sam zgłaszałem zagubienie dowodu.
izi91
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 1421
Wiek: 32
Dołączył(a): 2012-08-10, 12:38
Lokalizacja: Lublin
Online: 1d 13h 24m 19s

Re: Pytania na kazdy temat

Postprzez mancipium » 2014-07-02, 08:58

pamietajcie wydajac portfel, ze macie prawo do 10% znaleznego, o ktorym musicie poinformować właściciela najpóźniej w chwili wydania rzeczy. Znam osobe co znalazła portfel z 5.780 zł, wiec na bilet do portugalii ze znależnego miala ;).
mancipium
Moderator
Avatar użytkownika
 
Posty: 6664
Dołączył(a): 2007-06-11, 15:07
Online: 43d 2h 41m 17s

Re: Pytania na kazdy temat

Postprzez Tuśka » 2014-07-02, 09:38

Ja kiedyś na przystanku znalazłam dowód i legitymację ZUS jakiejś emerytki, w pierwszym odruchu poszłam na najbliższy posterunek (nie sprawdzając nawet danych osobowych), wypełniłam krótki formularz, oni już się mieli zająć resztą. I dopiero przy wypełnianiu zorientowałam się, że pani mieszka dwa kroki od mojego wydziału :-P Ale generalnie z policją nie było źle, zapytali tylko o okoliczności znaezienia dokumentów, podziękowali i tyla.
Szalikowcy radarowcy

Wit beyond measure is man's greatest treasure.
Tuśka
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 1106
Wiek: 32
Dołączył(a): 2007-04-24, 15:48
Lokalizacja: Łask/Breslau
Online: 26m 56s

Re: Pytania na kazdy temat

Postprzez izi91 » 2014-07-02, 10:35

Miałem rację z tym dowodem. Z ustawy o dowodach osobistych

Art. 49.
1. Osoba, która znalazła cudzy dowód osobisty, jest obowiązana niezwłocznie
przekazać ten dokument organowi dowolnej gminy, Policji, innemu organowi
administracji publicznej lub placówce konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej.
Organy te przekazują niezwłocznie dowód osobisty organowi, który go wydał, w
celu unieważnienia dokumentu.
2. Osoba, która znalazła cudzy dowód osobisty, może, bez zbędnej zwłoki, przekazać
ten dokument posiadaczowi dowodu osobistego. W tym przypadku posiadacz
dokumentu może również zawiadomić organy, o których mowa w ust. 1, o
utracie dowodu osobistego, w celu jego unieważnienia.


Czyli jest tak jak mówiłem, policja powinna przekazać dokument do urzędu, gdzie jest on unieważniany=zniszczony. To, że do kogoś tam zadzwonili i go poinformowali to tylko ich dobra wola. Lepiej zanieść osobiście jeśli ma się taką możliwość. Swoją drogą mój dowód przyniósł mi jakiś zmelanżowany student, który jak dostał 50 zł na flaszkę to cieszył się jakby co najmniej trafił 6 w totka :wink: No ale chłopaczyna zasłużył pół miasta na kacu jechał, żeby mi zaoszczędzić kłopotu. Szacun dla niego.
izi91
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 1421
Wiek: 32
Dołączył(a): 2012-08-10, 12:38
Lokalizacja: Lublin
Online: 1d 13h 24m 19s

Poprzednia strona

Powrót do Hyde Park

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości