Akwarystyka

Dowolne Tematy, ale bez nabijania...

Re: Akwarystyka

Postprzez Kubik » 2017-08-08, 20:45

Zwinnik Blehera zwany czerwononosym czy tam czerwonoustnym jest świetny. Najlepiej w liczbie min. 10. U mnie jadą w całej ekipie wzdłuż, 170 cm tam i z powrotem. Kapitalnie.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym, która może zmienić się w dniu jutrzejszym, lub każdym innym terminie.
Kubik
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 3497
Wiek: 38
Dołączył(a): 2005-04-23, 21:41
Lokalizacja: Rybnik
Online: 37d 7h 53m 23s

Re: Akwarystyka

Postprzez scholli7 » 2017-08-08, 21:17

Kubik napisał(a):Zwinnik Blehera zwany czerwononosym czy tam czerwonoustnym jest świetny. Najlepiej w liczbie min. 10. U mnie jadą w całej ekipie wzdłuż, 170 cm tam i z powrotem. Kapitalnie.


Nigdy go nie miałem, ale musze przyznać, że podoba mi się i tak jak mówisz chyba dokupie jeszcze z 5 bo kupiłem tylko 5.A w zasadzie jak pisałem wcześniej chciałem dokupić inne zwinniki jarzeńce, których mam już kilka i które fajnie wyglądają z neonami :wink:
Obrazek
Obrazek
Czy wygrywasz czy też nie ja i tak Kocham Cię w sercu moim tylko Bayern jest i na dobre i na złe --> F.C. BAYERN FOREVER NUMBER ONE !!!
scholli7
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 4898
Wiek: 41
Dołączył(a): 2006-03-04, 20:35
Lokalizacja: Bavaria
Online: 40d 15h 14m 29s

Re: Akwarystyka

Postprzez Kubik » 2017-08-09, 08:37

Mi w ogóle marzy się zamienić wszystkie duże ryby (prócz brzanki denissona) na jakiś właśnie taki drób, którego będzie dużo i kolorowo świecił :D
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym, która może zmienić się w dniu jutrzejszym, lub każdym innym terminie.
Kubik
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 3497
Wiek: 38
Dołączył(a): 2005-04-23, 21:41
Lokalizacja: Rybnik
Online: 37d 7h 53m 23s

Re: Akwarystyka

Postprzez scholli7 » 2017-08-09, 10:59

No ja w zasadzie też od dłuższego czasu mam podobnie :wink: Z większych ryb mam 4 guraminy i 3 kiryśniki a reszta to ta drobnica. Bardzo podobają mi się takie kolorowe ławice. Kapitalnie wyglądają też właśnie polecane przeze mnie razbory Galaxy jak będziesz mia okazje kupić, jak najbardziej polecam
Czy wygrywasz czy też nie ja i tak Kocham Cię w sercu moim tylko Bayern jest i na dobre i na złe --> F.C. BAYERN FOREVER NUMBER ONE !!!
scholli7
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 4898
Wiek: 41
Dołączył(a): 2006-03-04, 20:35
Lokalizacja: Bavaria
Online: 40d 15h 14m 29s

Re: Akwarystyka

Postprzez Kubik » 2017-08-09, 12:36

iloon napisał(a):Kubik moje ukłony. Zajebiste akwarium :)

Dzięki dzięki. Fajnie, że się podoba. Jeszcze bym trochę pozmieniał i pozmieniam, ale ogólnie jestem zadowolony. Ważne w tej zabawie, żeby właścicielowi się podobało, ale zawsze na + jak komuś z zewnątrz się podoba. Jestem w killku fejsowych grupach akwarystycznych i czasem ludzie wrzucają coś, co jest imho strasznie kiczowate, ale brzmią jakby ich zdaniem było kapitalne. Ale to już chyba kwestia gustu.

scholli7 napisał(a):Fajnie to wygląda Kubik! Nic nie restartuj a pomyśl własnie nad zmianą oświetlenia, albo przynajmniej na dołożeniu światła. I zabieraj się za wyhodowanie trawnika na 1 planie i będzie ekstra! Bardzo prosto zrobić trawnik z ponikła, albo małego heńka. Kupisz sobie mały pojeminik z ponikłem albo heniem i sam sobie wyhodujesz świetny trawnik na parapecie w przezroczystym pojemniku na ciasta na ziemi ogrodowej i wtedy do akwarium. Efekt końcowy znakomity ;)


Mało mam żwiru. ze 3 cm. Słabo mi się to korzeni wszystko. Przyżydziłem i teraz mam problem. Teraz jakbym z tym startował to zupełnie inaczej. A czarne podłoże mi sie bardzo podoba.
Bez większego światła to nawet jak rozwine trawe z rolki to nic z niej nie będzie =)

scholli7 napisał(a):Jeśli chodzi o oświetlenie led jak chcesz się w to zagłębić bierz belkę na power ledach efekt kolosalny, a i duża oszczędność na prądzie. Moja wykonana została na diodach power led 1W epistara i takie rozwiązanie Ci polecam z pasmem dla roślin tzw diodami full spectrum.Zresztą już kiedyś chyba gdzieś o tym tutaj już pisałem. A swoją belkę led będę miał w połowie września do sprzedania bo znajomy robi mi nową, mocniejszą gdyż zainwestowałem i zakupiłem sobie zestaw co2 z komputerem.I teraz będę potrzebował jeszcze więcej światła, choć przy aktualnej zielsko też rośnie fantastycznie.
Zresztą jakbyś chciał mam gdzieś w piwnicy 2 belki na świetlówki 100-120 cm i chyba z 8 bryzgoszczelnych przewodów na świetlówki. W zasadzie mi to nie potrzebne, a mógłbyś coś z tego wymodzić i dorzucić sobie więcej światła.Jeśli chcesz pójść w świetlówki a nie belkę na diodach.Jak chcesz pisz albo dzwoń.


Wczoraj z ciekawości zagaiłem do TomaLed. Na fejsiku bardzo polecają jego belki na powerledach. Na mój baniaczek, ze sterownikami pod androida i innymi dobrodziejstwami techniki wycenił mi na ponad 2000 zł taką belke :D Także, że ;-) Ale jak sobie pogadaliśmy potem to i tak nie da rady zrobić. Ziomeczek, który robił mi akwa zrobił wszystko kompleksowo - tło, postawe z czarną listwą, pokrywe i belke. Belka jak na poniższych fotkach wspiera się na pokrywie od środka, a górne zamknięcie, złożone z dwóch częsci wpiera się na belce. Najprościej było by dołożyć chyba drugą taką belke i lecieć na 4 LED'owe świetlówki.

Obrazek

Ewentualnie kminić jakąś taką belke DIY, na YT widze kupe filmików - np. https://www.youtube.com/watch?v=hE8X7yuWlCQ podstawa z jakiego amelinium na wymiar, tylko dobrze jej wysokość na 4 cm musiałbym zrobić i lutowanie =)

scholli7 napisał(a):Co do kulek nawozowych używam takich od dawna gliniano torfowych, dają piorunujące rezultaty w szczególności jeśli chodzi o łodygowce np kryptokoryny, nurzańce, żabienice, aponogetony, lotosy. Wciskasz te kulki pod korzeń i one stopniowo uwalniają potrzebne dla roślin poszczególne pierwiastki. U siebie stosuje je raz na 2-3 miesiące. A taki nurzaniec gigantea to mi na tym normalnie już z akwarium wyłazi hahaha.
A jeśli chodzi o nawozy do słupa wody nie rezygnuj z nich bo niektóre rośliny pobierają wszystkie potrzebne dla siebie pierwiastki właśnie w ten sposób! Jeśli chodzi o systematyczność w laniu nawozów polecam automatyczny dozownik na pompkach perystaltycznych. Nie są one tanie, ale są świetne i dozują nie dość, że za Ciebie dane nawozy do akwarium, to do tego z bardzo dużą dokładnością i systematycznością o określonej godzinie, a do tego powiadamiają Cię o kończącym się nawozie. Super sprawa :wink:


Zarzuć linkiem do takiego dozownika. Pewnie nie jest tani ;-)
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym, która może zmienić się w dniu jutrzejszym, lub każdym innym terminie.
Kubik
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 3497
Wiek: 38
Dołączył(a): 2005-04-23, 21:41
Lokalizacja: Rybnik
Online: 37d 7h 53m 23s

Re: Akwarystyka

Postprzez scholli7 » 2017-08-09, 15:08

Kubik napisał(a):Mało mam żwiru. ze 3 cm. Słabo mi się to korzeni wszystko. Przyżydziłem i teraz mam problem. Teraz jakbym z tym startował to zupełnie inaczej. A czarne podłoże mi sie bardzo podoba.
Bez większego światła to nawet jak rozwine trawe z rolki to nic z niej nie będzie =)


Żwiru zawsze możesz teraz dołożyć bez restaru i będzie git kwestia go dobrze wypłukać. A do tego zachowasz równowagę nie ruszając tego podłoża, które jest już dojrzałe. A jak nie masz plagi glonów to bym na Twoim miejscu nie kombinował i nic nie ruszał bo naprawdę ciekawie urządziłeś ten zbiornik bardzo naturalnie ;)
Co do korzenienia się roślin stosój nawóz potasowy to zobaczysz efekt korzenienia się :wink:
Wracając do oświetlenia led niestety to wszystko kosztuje, ja teraz będę miał właśnie zrobione oświetlenie na Arduino z możliwością kontroli przez androida, przy tym m.in. efekty świtu i zmierzchu.
Ale powiem Ci że taką lampę mógłbyś sobie śmiało sam zrobić, bez takich bajerów. Kwestia tego czy masz sprawną rękę i czy miałeś w niej kiedyś lutownicę ;) To żadna filozofia chcesz dam Ci namiary na kolesia, u którego kupisz wszystko co Ci potrzebne do zrobienia takiej lampy DIY od profilów aluminiowych na wymiar, po wszelkiego rodzaju diody, płytki pcb, czy pastę pod te płytki i diody. Zawsze mógłbyś się zastanowić np nad tym by zrobić sobie takie oświetlenie podwieszane Efekt świetny. Ja zrezygnowałem z tego rozwiązania ze względu na to, że mój zbiornik stoi bezprośrednio pod oknem.I nie miałbym możliwości otwierania okna.
A jeśli chcesz zostać przy świetlówkach to ja bym najpierw na Twoim miejscu dokupił ze dwie takie świetlówki ledowe i zobaczył jakie będą efekty. Belki aluminiowe możesz całkowicie wywalić z wewnątrz obudowy ja tak zrobiłem, bo właśnie miałem identyczne belki i leżą w piwnicy. A zrobiłem tak, że starter zamontowany miałem poza akwarium, a we wnątrz pokrywy zyskałem miejsce na dodatkowe świetlówki, jeśli 2 dodatkowe Ci teraz nie wejdą. Wtedy montujesz tylko samą świetlówkę np z odbłyśnikiem w pokrywie z oprawkami bryzgoszczelnymi. A z tego co się orientuję to jeśli będziesz chciał zamienić te zwykłe świetlówki na te ledowe to i tak startery trzeba wywalić, bo ledówki działają na innej zasadzie.
Musisz się poprostu zastanowić w co lepiej iść.Gdzieś miałem zapisaną stronę, gdzie ludzie też polecali właśnie świetlówki led, że dają też konkretne rezultaty. Jak ją znajdę to Ci prześlę.
A tu masz odnośnik do tych automatycznych dozowników :
https://allegro.pl/listing?string=Dozow ... i-1-3-0803

https://allegro.pl/listing?string=dozow ... 3-0803&p=2
Czy wygrywasz czy też nie ja i tak Kocham Cię w sercu moim tylko Bayern jest i na dobre i na złe --> F.C. BAYERN FOREVER NUMBER ONE !!!
scholli7
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 4898
Wiek: 41
Dołączył(a): 2006-03-04, 20:35
Lokalizacja: Bavaria
Online: 40d 15h 14m 29s

Re: Akwarystyka

Postprzez Kubik » 2017-08-09, 22:46

Wchodząc w takie bajery jak dozowniki to nasze hobby robi się sromotnie drogie
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym, która może zmienić się w dniu jutrzejszym, lub każdym innym terminie.
Kubik
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 3497
Wiek: 38
Dołączył(a): 2005-04-23, 21:41
Lokalizacja: Rybnik
Online: 37d 7h 53m 23s

Re: Akwarystyka

Postprzez Klinsmann » 2017-08-09, 23:14

Panowie jak wam się nie przelewa to oświetlenie robimy sami :wink: Proste jak budowa cepa.
Mnie na dwa akwa (250L) kosztowało 150zł.
Roboty jest dużo, ale można sporo zaoszczędzić.

Można też na paskach LED, ale trzeba dać ich więcej, kwoty wyjdą pewnie podobnie, ale na paskach jest od ch. mniej roboty.
Robert Lewandowski napisał(a):Jestem na równi z ronaldo i Messim - Klinsmann do dzisiaj nie może opanować śmiechu
Klinsmann
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 4012
Dołączył(a): 2012-12-05, 22:55
Lokalizacja: StoLica
Online: 35d 8h 42m 7s

Re: Akwarystyka

Postprzez scholli7 » 2017-08-10, 13:08

Kubik każde hobby robi się w pewnym momencie drogie taka jest prawda, czy to akwarystyka czy wędkarstwo np ale możesz sobie w pewien sposób ograniczyć inne wydatki. Ja teraz sam np będę rozpuszczał sole i robił nawozy i w ten sposób więcej idzie przyoszczędzić. Ostatnio ładnie zarobiłem też na sprzedaży krewetek, których miałem już za dużo.Zresztą mam kolegę który sprzedaje dużo roślin na olx, akwarium w ten sposób zarabia samo na siebie można tak powiedzieć, a te pieniądze wtedy inwestuje w inny sprzęt akwarystyczny.
Druga sprawa przecież taki dozownik kupisz raz w życiu, nie kupujesz takich rzeczy co roku i wykorzystasz go nawet w innym akwarium, a nawet jakbyś zrezygnował w przyszłości z akwarium i zainteresowania akwarystyką sprzedaż to bez problemu.
Zresztą jak dobrze poszukasz to sam możesz zrobić sobie taki dozownik DIY jest kilka filmów jak to zrobić na youtube z pompek z zabawek dla dzieci :mrgreen:

Klinsi zgadzam się, że niektóre rzeczy sam możesz zrobić, wystarczy poszperać w necie. I zazwyczaj jest tak, że takie rzeczy bardziej człowieka cieszą. Ja właśnie złożyłem sobie reaktor co2 z filtra narurowego ;)
Jeśli chodzi o zrobienie lampy led Klinsmann na jakich zasilaczach to zrobiłeś na driverach? Czy na bezpieczniejszych?

Co do pasków led to zdecydowanie nie polecam po pierwsze one się odklejają wiadomo jakie warunki panują w akwarium jest mnóstwo wilgoci, a po drugie nie doświetlisz akwarium na tym tak jak na power ledach.

Teraz na rynek wyszły ciekawe płytki na których w prosty sposób idzie przylutować diody power led i ludzie robią teraz takie lampy modułowe. Coraz więcej takich projektów widać na forach awarystycznych. Wygląda to m.in tak :

Obrazek
http://allegro.pl/radiator-zintegrowana ... 28195.html

albo :
http://allegro.pl/radiator-pcb-plytka-n ... 82853.html
Obrazek

Obrazek
Czy wygrywasz czy też nie ja i tak Kocham Cię w sercu moim tylko Bayern jest i na dobre i na złe --> F.C. BAYERN FOREVER NUMBER ONE !!!
scholli7
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 4898
Wiek: 41
Dołączył(a): 2006-03-04, 20:35
Lokalizacja: Bavaria
Online: 40d 15h 14m 29s

Re: Akwarystyka

Postprzez Klinsmann » 2017-08-11, 00:00

Ja dałem Drivery ze sporym zapasem.
A paski LED widziałem u gościa i mu rośliny bąblowały nawet :P Także nie zgodzę się, że nie oświetlisz.
Odklejanie się pasków to najmniejszy problem którym nawet nie warto sobie dupy zawracać bo on nie występuje przy dobrze zrobionej lampie.
Nie wiem jak z wilgocią :lol: ale u mnie są gołe LEDy i póki co nic się nie dzieje. Słyszałem, że LEDy padną po tygodniu.
Robert Lewandowski napisał(a):Jestem na równi z ronaldo i Messim - Klinsmann do dzisiaj nie może opanować śmiechu
Klinsmann
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 4012
Dołączył(a): 2012-12-05, 22:55
Lokalizacja: StoLica
Online: 35d 8h 42m 7s

Re: Akwarystyka

Postprzez scholli7 » 2017-08-11, 12:10

Jeśli się nie zgodzisz to poczytaj nt oświetlenia ledowego na forach akwarystycznych co ludzie o paskach led piszą.Wykorzystują je co najwyżej do świtu i zmierzchu na sterowniku led tc420,wykorzystując małe fragmenty takich taśm.Jakby było tak jak mówisz to nie robiliby belek na power ledach i nie bawili się w lutowanie diód tylko waliliby paski led :wink: . Nie doświetlisz na tym tak akwarium jak na power ledach :wink: bo taśmy są poprostu za słabe :) Mój znajomy też poszedł zaparcie w taśmy led bo jak to mówił chce trochę przyoszczędzić i zamontował je nawet w profilach 3 cm. Po czym jednak przyszedł po 2 miesiącach do mnie z podwiniętą kitą mówiąc miałeś racje daj namiary na tego gościa od belek na diodach epistara :-P
Co do Twoich gołych Ledów jeszcze na driverach o mocnym zapasie jak to napisałeś to widze, że Ty taki troche kamikadze jesteś :lol: :mrgreen: To są zasilacze stałoprądowe rzędu 300-350 mA, przy ok 130V-150V .Zrób to porządnie bo kiedyś się przyczepisz i już się nie oderwiesz od akwarium.Proponowałbym bezpieczniej i z możliwością regulacji.
Zasilacz 24V + Przetwornica driver LED 5000mA z płynną regulacją.
Diody w szeregi po 6szt a szeregi połączyć razem i podłączyć do drivera :wink:

Warto poczytać:

http://www.elektryk.kdi.pl/kurs-sep/napiecia-bezpieczne/

https://reefhub.pl/porazenie-pradem-w-akwarium/
Czy wygrywasz czy też nie ja i tak Kocham Cię w sercu moim tylko Bayern jest i na dobre i na złe --> F.C. BAYERN FOREVER NUMBER ONE !!!
scholli7
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 4898
Wiek: 41
Dołączył(a): 2006-03-04, 20:35
Lokalizacja: Bavaria
Online: 40d 15h 14m 29s

Re: Akwarystyka

Postprzez Klinsmann » 2017-08-11, 14:27

scholli7 napisał(a):bo taśmy są poprostu za słabe
A nie opowiadaj głupot bo jeszcze ktoś uwierzy i zrezygnuje z genialnego oświetlenia.
Jak dasz 4 najsłabsze paski z 30 diodami na metr to wiadomo, że będą za słabe.

Miliony ludzi oświetla paskami :wink: Najnowsze paski mają na papierze 25W na metr, czego nie uzyskasz na PowerLedach.
Robert Lewandowski napisał(a):Jestem na równi z ronaldo i Messim - Klinsmann do dzisiaj nie może opanować śmiechu
Klinsmann
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 4012
Dołączył(a): 2012-12-05, 22:55
Lokalizacja: StoLica
Online: 35d 8h 42m 7s

Re: Akwarystyka

Postprzez scholli7 » 2017-08-11, 15:11

Klinsmann jeśli rozmawiamy już na jakiś temat to proponowałbym się nie co w niego zagłębić :wink: Miliony ludzi oświetla paskami led ale chyba schody w mieszkaniach, sufity albo półki w meblach hahaha, a nie akwaria :mrgreen: Genialne oświetlenie to power ledy albo oświetlenie modułowe wiem bo takie posiadam, takie stosuję i co więcej wszystkim polecam ;)
I Ty głupot nie gadaj bo jeszcze ktoś uwierzy i wyrzuci kase w błoto na takie taśmy led i dojdzie do wniosku, że lepiej mu rośliny rosły na zwykłych świetlówkach :) . A jeszcze coś tymbardziej nie pisz, że nie zabezpieczasz diód w swojej belce, bo tego też ktoś może posłuchać i nie daj Bóg dojdzie do tragedii. Jeśli sam się w ten sposób nie zabezpieczasz Twoja sprawa, Twoje zdrowie czy też życie.Tu chodzi o Twoje bezpieczeństwo nie moje czy też nasze.
Czy wygrywasz czy też nie ja i tak Kocham Cię w sercu moim tylko Bayern jest i na dobre i na złe --> F.C. BAYERN FOREVER NUMBER ONE !!!
scholli7
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 4898
Wiek: 41
Dołączył(a): 2006-03-04, 20:35
Lokalizacja: Bavaria
Online: 40d 15h 14m 29s

Re: Akwarystyka

Postprzez Kubik » 2017-08-11, 15:22

Spinacie się jak o Lewego.

Raz kozie śmierć - jak mawiają ciapaci - zamówiłem sobie 2 beleczki 168x16cm. Razem powinny dostarczyć ok 180W/50ln / L.

Będzie zabawa na koniec września.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym, która może zmienić się w dniu jutrzejszym, lub każdym innym terminie.
Kubik
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 3497
Wiek: 38
Dołączył(a): 2005-04-23, 21:41
Lokalizacja: Rybnik
Online: 37d 7h 53m 23s

Re: Akwarystyka

Postprzez scholli7 » 2017-08-11, 16:08

Kubik napisał(a):Spinacie się jak o Lewego.

Raz kozie śmierć - jak mawiają ciapaci - zamówiłem sobie 2 beleczki 168x16cm. Razem powinny dostarczyć ok 180W/50ln / L.

Będzie zabawa na koniec września.


Oj tam oj tam zaraz się spinamy. O Lewego się spinamy, tu wymieniamy poglądy :P :mrgreen: Tyle tylko, że ja zjadłem na tym zęby i przewertowałem mnóstwo stron na ten temat i zaczerpnąłem informacji u ludzi którzy się tym zajmują na codzień. A Klinsmann pisze coś o czym chyba tak do końca raczej nie ma pojęcia :oops:
SMD za mocno się grzeją przez co wytrzymują max parę miesięcy po czym spada znacząco ich wydajność świetlna.Nigdy na tych taśmach nie doświetlisz tak dna jak przy power ledach i to bez kolimatorów :wink:, które stosuje się w akwariach o głębokości 50cm i więcej ze względu na mocne pochłanianie światła w wodzie. Dzięki kolimatorom duża ilość energii świetlnej dociera do głębiej rosnących roślin.

Co do belek zobaczysz jaki będzie efekt :wink: A powiedz Kubik Co2 podajesz z butli?
A żeby nie być gołosłownym wystarczy zobaczyć jak zarósł mi zbiornik na takim oświetleniu, o którym mówię zaledwie po tygodniu od ostatniej przycinki, którą robiłem w sobotę 05.08.2017.Łatwo sobie to porównać :wink: :mrgreen:

https://goo.gl/photos/bzx4NWZK6CjGMtzA9
Czy wygrywasz czy też nie ja i tak Kocham Cię w sercu moim tylko Bayern jest i na dobre i na złe --> F.C. BAYERN FOREVER NUMBER ONE !!!
scholli7
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 4898
Wiek: 41
Dołączył(a): 2006-03-04, 20:35
Lokalizacja: Bavaria
Online: 40d 15h 14m 29s

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hyde Park

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości