Akwarystyka

Dowolne Tematy, ale bez nabijania...

Re: Akwarystyka

Postprzez scholli7 » 2017-04-22, 00:03

ironlemon napisał(a):Nie wierzę - trójka użytkowników skaczących sobie do gardeł w każdym innym temacie godzi się dzięki rybkom :lol:

A tak serio - aż trochę zazdroszczę hobby, jak to czytam. Brzmi naprawdę fajnie ;)


Ha widzisz w myśl powiedzenia jak to się mówi: "Kto się lubi ten się czubi" Kto wie może się wspólnie wybierzemy kiedyś na rybki, grillek te sprawy, a przy tym będziemy się spierać o Bayern hahaha.

ironlemon hobby jest naprawdę świetne i idzie się wkręcić w to naprawdę jak to powiada moja żona - stary a Ty znowu łapy moczysz w tej wodzie? hahahahahaha, a mały zawsze dodaje tato znowu robisz te durne rzeczy :mrgreen:
Co do hobby to mam ich naprawdę wiele - piłka i Bayern to całe moje życie o czym wiecie, ale pojawia się też właśnie akwarystyka, wędkarstwo, tuning mojego staruszka jeśli chodzi o auto. Modelarstwo, czy sprzęt audio bo jestem audiofilem i fanem elektroniki i wszelkich nowinek technicznych w tym budowy komputerów oraz fanem niektórych gier Fify czy też strzelanek to zostało mi po wojsku.

Matifcb napisał(a):zainteresowales mnie, jutro akurat bede wodeczke pic z jednym kolega to pociagne temat. Jak myslsiz jakie sa koszta utrzymania i postawienie takiego akwarium w scianie dosc duzego? jutro skonfrontuje sobie to. Niestety ja pólnoc Polski.


Dość dużego tzn jakiego 700 -1000 l? Powiem tak no im większe akwarium to jednak postawienie takiego zbiornika wiadomo też dużo dużo droższe jak i samo utrzymanie takiego baniaka, a przede wszystkim zakup wszystkiego sprzętu czyli filtrów zewnętrznych kubłów np filtra mechanicznego i biologicznego, oświetlenia,czy też grzałek, a skończywszy na zrobieniu jakiejś solidnej konstrukcji, czy też wzmocnienia, na którym takie akwarium musiałoby stanąć.
Przy postawieniu tak dużego akwarium musisz wziąść pod uwagę, że trochę ono waży każdy jeden litr wody = 1kg dolicz wagę szkła czyli samego akwarium + żwir jakieś kamienie ozdoby + korzenie. Waga wtedy automatycznie wzrasta. A druga istotna sprawa przy takim litrażu trzeba ubezpieczyć mieszkanie. :mrgreen: Tak w razie w ja tak zrobiłem właśnie na wypadek rozszczelnienia i zalania.
Druga istotna sprawa nie wiem mieszkasz w domku czy w mieszkaniu jeśli w mieszkaniu to na którym piętrze. Bo to jest też istotne przy ciężarze takiego akwarium wytrzymałość stropu i takie tam musisz to wszystko wziąść pod uwagę. Przy tak dużym litrażu zazwyczaj firmy kleją takie akwarium na miejscu w domu u klienta. Ale jak pisałeś jeśli masz takich znajomych Oni Cię poprowadzą.
Koszty utrzymania no ciężko powiedziec na pewno prąd. Im większe akwarium, to co za tym idzie więcej prądu będzie Ci żarło. Bo filtry o większej wydajności trzeba w l/h odpowiednio dobrać, a większe mają większy pobór prądu. Teraz koszty oświetlenia można właśnie bardzo obniżyć stosując belki led ba diodach tzw power ledach. Gdzie jeden taki led zużywa zaledwie 1W. Idąc dalej wiadomo ryb często nie kupujesz, pokarm też raz na jakisz czas + jakieś np mrożonki. Ja kupuję linię nawozów wychodzi mi jakoś ponad 5 dyszek i śmiało wystarczy na 3 miechy przy dużym litrażu
Wszystko uzależnione jest od tego jak duży chcesz zbiornik i wtedy można oszacować wszystkie koszta.Musisz obczaić ile ma ta ściana, czy chcesz na całą wysokość ściany czy do połowy tylko takie akwa zrobic i przede wszystkim to raczej musi być ściana nośna z wiadomych względów... Na spokojnie kumpel Ci to zrobi.
Czy wygrywasz czy też nie ja i tak Kocham Cię w sercu moim tylko Bayern jest i na dobre i na złe --> F.C. BAYERN FOREVER NUMBER ONE !!!
scholli7
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 4898
Wiek: 41
Dołączył(a): 2006-03-04, 20:35
Lokalizacja: Bavaria
Online: 40d 15h 14m 29s

Re: Akwarystyka

Postprzez Klinsmann » 2017-04-22, 00:12

scholli7 napisał(a):tuning mojego staruszka jeśli chodzi o auto - sprzęt audio bo jestem audiofilem
No to mamy sporo wspólnego :lol: Kocham stare samochody a na widok tych nowych dostaję drgawek, a szczególnie tych pseudo-technologii.
Jakiego dziada uratowałeś od huty? :lol: Mów, bo jestem ku*ewsko ciekaw :) Ja się mogę już pochwalić :wink: 30letnim Fordem Sierrą jeżdzę i nie zamieniłbym go na nic innego. Masakrycznie bezawaryjne auto i masakrycznie proste w budowie, do tego wygodne, w miarę szybkie i dobrze klei się do asfaltu. No i ma jedyny słuszny napęd. I niech mi każdy wierzy, nie jeżdżę nim z biedy a z miłości, a zaraził mnie tym Ś.P. Marian Bublewicz.
Robert Lewandowski napisał(a):Jestem na równi z ronaldo i Messim - Klinsmann do dzisiaj nie może opanować śmiechu
Klinsmann
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 4012
Dołączył(a): 2012-12-05, 22:55
Lokalizacja: StoLica
Online: 35d 8h 42m 7s

Re: Akwarystyka

Postprzez scholli7 » 2017-04-22, 01:01

Klinsmann napisał(a):Ze 3lata temu nałapałem w Zegrzu jakiegoś narybku i wpuściłem do 240L, w ciągu dwóch lat urosły (zdziwiony byłem że żyły tyle czasu) z 3cm do 15cm Pomimo tego, że były już tak duże, nikt nie był w stanie stwierdzić co to za ryby. Jakieś klenio-płotki Dzika ryba oswojona to jest dopiero frajda

Może były to Krasnopióry?

Klinsmann napisał(a):Mój kochany piesek też lubi na rybki popatrzeć Teraz będzie miał o wiele łatwiej.
A jak już jesteśmy przy zwierzakach Pies to jest najwspanialsze co może człowieka spotkać

Mój też lubiał, a raczej lubiała patrzeć na rybki. Mieliśmy suczkę niestety 6 lat temu zmuszeni byliśmy ją uśpić. Zarzekałem się, że tego sam nie zrobię nie potrafiłem poprostu i pojechał z Nią mój brat. Niestety ale tak już cierpiała, że to była tragedia patrzeć na to jak cierpi. Była z nami 14 lat. I tak jak mówisz mieć psa super sprawa, bo jest to najlepszy przyjaciel człowieka.Przywiązujesz się do Niego i traktujesz normalnie jak członka swojeje rodziny. A najgorsze jest jak właśnie odchodzi. Nie zdecydowałem się póki co na kolejnego psa, choć czasem o tym myślę jak wspominam naszą suczkę.Może kiedyś..... :059:

Klinsmann napisał(a):
scholli7 napisał(a):tuning mojego staruszka jeśli chodzi o auto - sprzęt audio bo jestem audiofilem
No to mamy sporo wspólnego :lol: Kocham stare samochody a na widok tych nowych dostaję drgawek, a szczególnie tych pseudo-technologii.
Jakiego dziada uratowałeś od huty? :lol: Mów, bo jestem ku*ewsko ciekaw :) Ja się mogę już pochwalić :wink: 30letnim Fordem Sierrą jeżdzę i nie zamieniłbym go na nic innego. Masakrycznie bezawaryjne auto i masakrycznie proste w budowie, do tego wygodne, w miarę szybkie i dobrze klei się do asfaltu. No i ma jedyny słuszny napęd. I niech mi każdy wierzy, nie jeżdżę nim z biedy a z miłości, a zaraził mnie tym Ś.P. Marian Bublewicz.


Jestem fanem Opli ( z wiadomych względów rzecz jasna niegdyś sponsor Bayernu :mrgreen: ) i tak do 2007 roku jeździłem starym poczciwym Oplem Kadetem II w czerwonym kolorze z ogromnym herbem Bayernu rzecz jasna :wink:
Teraz jeżdżę Oplem Tigrą I i to bardziej też z sentymentu do tego samochodu, bo ma już swoje lata. Kiedyś się w Nim zakochałem dawno temu jak je pierwszy raz zobaczyłem i tak zostało po dziś dzień.A ,że jestem bardzo sentymentalny,to nawet przez myśl mi nie przechodzi, żeby Go wymienić. Znam Go na wylot, co najśmieszniejsze moje grono znajomych określa Go jako resorak hahaha :P :lol: Nie raz spotkałem się też z określeniem babskie auto, nie wiedzieć czemu. Bo jeździ tego jeszcze trochę po naszych drogach i o dziwo więcej jednak za sterami widzę facetów :wink:
Tak wyglądało przed rokiem:
https://goo.gl/photos/sWs7zie2u4Jm14Lj8
Teraz trochę inaczej wygląda głównie wnętrze, bo je dosyć mocno zmodyfikowałem.Wymieniłem boczki na czerwone (nie inaczej ze względu na Bayern) są z alcantary tu akurat zbieżność z nazwiskiem Thiago :P czysty przypadek.Obicia tylne też alcantara, na fotele doszły nowe pokrowce skóra + czerwona alcantara. Nakładki na pasy można zobaczyć w tym albumie.W zeszłym roku wymieniłem tylne naklejki na szybie.Mam teraz duży napis u góry FC Bayern u dołu Mia san mia i a pomiędzy tymi dwiema
duży Herb Bayernu .Jak odszukam jutro foty to pokaże Ci jak to wygląda. Tu fota:

Obrazek
Czy wygrywasz czy też nie ja i tak Kocham Cię w sercu moim tylko Bayern jest i na dobre i na złe --> F.C. BAYERN FOREVER NUMBER ONE !!!
scholli7
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 4898
Wiek: 41
Dołączył(a): 2006-03-04, 20:35
Lokalizacja: Bavaria
Online: 40d 15h 14m 29s

Re: Akwarystyka

Postprzez Matifcb » 2017-04-22, 13:35

modelarstwo kartonowe ? czy jakeis RC ? tez lubie troche hajsow wydac na audio i ogolnie elektronike :) koledzy kupowali samochody za odkladana kase a ja tv 65 cali 10 lat temu to bylo cos :) wzmacniacze, kolumny.. tylko kto ma zrozumiec jak mozna kupic kable za tysiaka :)
Matifcb
Bawarczyk
 
Posty: 5355
Wiek: 37
Dołączył(a): 2009-04-11, 15:35
Lokalizacja: Bydgoszcz
Online: 45d 2h 17m 45s

Re: Akwarystyka

Postprzez pietrekFCB » 2017-04-22, 14:11

scholli7 napisał(a):pietrekFCB a jak duży masz Baniaczek? Pierwsza najważniejsza i zasadnicza sprawa w akwarystyce to spokój i cierpliwość. Nie można za szybko podejmować pochopnych decyzji bo to zazwyczaj kończy się katastofą.
Nawozisz czymś masz zestaw co2 w butli ?
Ogólnie na sam początek proponowałbym Ci zrobić testy wody jeśli masz taką możliwość. Z tymże tak testy kropelkowe dają Ci bardzo dokładne wyniki ale są cholernie drogie, ja korzystam z takich pasków Jbla.Podstawowe parametry tym sprawdzisz typu Ph wody, GH, KH, No2,No3 - te dwa ostatnie są bardzo ważne, bo to zazwyczaj od ich przekroczeń padają ryby.Od tego trzeba zacząć. Jak będziesz miał wyniki wtedy można pomyśleć o dobraniu roślin i aranżacji, bo one naprawdę mają bardzo różne wymagania. Ważną kwestią, o której już niejednokrotnie się przekonałem jest źródło roślin. Bardzo często można natknąć się na takie z hodowli in vitro, gdzie nie zawsze się one dobrze zaadaptują w nowym środowisku jakim jest nasze akwarium. W sklepach zoologicznych też różnie z tym bywa, bo bardzo często sprzedawcy z zoologów, mają swoje źródła z giełd i właśnie z takich hodowli, o których wyżej wspomniałem i jak się też wiele razy przekonałem zaliczyłem porażkę. Najlepiej rośliny kupować, albo wymieniać się nimi między innymi akwarystami którzy posiadają zwykłe domowe hodowle. Bynajmniej ja tak twierdzę, chociaż mam też i kilku znajonych z allegro czy też olx, którzy prowadzą zoologi i od Nich akurat rośliny zawsze mi się przyjmowały czy też przyjmują.
Druga ważna sprawa odpowiednio dobrane oświetlenie. Ja swoje wymieniłem na ledowe - przy czym składa się ono z pasma dla roślin, światła dziennego i nocnego i jestem z niego bardzo bardzo zadowolony. Bo rośliny bąblują jak oszalałe, światła w akwarium dużo, zero glonów a do tego mniejsze rachunki za prąd :wink:
I jeszcze jedna kwestia nawożenia. Leje do swojego baniaka zestaw nawozów Carbo w płynie, mikroelementy, potas i magnez, do tego rax na 2 czy 3 miesiące pod łodygowce pod korzeń wkładam nawóz w postaci kulek gliniano-torfowych efekt :shock:
Ważnym elementem jest też podmianka wody raz na tydzień albo raz na dwa tygodnie około 1/3 wody w akwarium.
Jeśli masz jakieś pytania, chcesz się czegoś dowiedzieć wal jak w dym :wink:
Mam też dosyć spore oczko, a w nim też dosyć wiele odmian roślin głownie lotosy,pięknie kwitnące a z ryb karpie koi, kolorowe karasie, orfy


klasyczne 112. na początku z tą cierpliwością bywało różnie :P tym bardziej jeśli sprzedawca cię podpala przy starcie, "wlej bakterie, niech pochodzi dwa dni i można wpuszczać ryby" :573: , mimo że się człowiek oczytał że woda stabilizuje się min. kilka tygodni. jako nawóz lałem jakąś mieszankę pierwiastków żelaza, manganu, potasu itp, ale o kant tyłka rozbić takie coś, podłoże jałowe do tego więc czego mogłem się spodziewać :roll: .
później wpadłem na pojęcie "Low Tech", czyli słabe światło 0,3-0,4 W/L, żadnych sztucznych nawozów, te miały zapewnić ryby czyli trochę gnoju mile widziane, żadnych aparatur CO2, ale przede wszystkim ziemia ogrodowa jako magazyn składników odżywczych i pierwiastków dla roślin. podmiany wody ponoć nawet raz na pół roku są normą :shock: . filtr, grzałka i trochę światła i to cała część technologiczna. całą robotę robi natura. taki zbiornik jest tani w założeniu i utrzymaniu, prawie bezobsługowy, nie licząc podstawowych zabiegów, i potrafi wytrzymać kilka lat na tym samym podłożu.

PH ok 7,5 - 8, trochę wysokie ale lepsze stabilne niż miałbym z nim walczyć a po drugie jest to sprzeczne z filozofią "Low Techa", ryby znoszą je całkiem nieźle, jedzą jak trzeba, ganiają się, parka skalarów nawet ikrę składała dwa razy ale tylko glonojad się na niej skrzepił :lol: , KG=11, do "Low Techa" w sam raz z tego co czytałem, GH=15, NO2=0.05 z tego co mierzyłem jakiś czas temu NO3 nie mam ale przydałoby się. jeśli nie widzę nic niepokojącego to nawet ich nie sprawdzam regularnie bo ponoć można dostać obsesji na ich punkcie :mrgreen: .
pietrekFCB
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 726
Wiek: 30
Dołączył(a): 2011-07-08, 12:04
Online: 21d 21h 38m 39s

Re: Akwarystyka

Postprzez Dave » 2017-04-22, 17:15

O jak fajnie, że taki temat powstał :)

Od dzieciaka chodziło za mną akwarium i jako, że ostatnio miałem remont w pokoju to sobie sprawiłem baniaczek 120l. Troszkę poczytałem na forach i zacząłem od skalara, neonków, kirysków, glonojadów i mieczyków. Akwarium mam już z jakiś miesiąc i wszystko jeszcze żyje więc cieszy mnie to niezmiernie :) Z czasem dorzucę jeszcze kilka kolejnych rybek i myślę, że ładnie się już będzie prezentować jako całość.

Scholli, jak masz wyrzucić roślinki to ja bardzo chętnie kilka bym przygarnął :)
Dave
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 1147
Wiek: 30
Dołączył(a): 2011-07-23, 23:01
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Online: 59d 14h 36m 52s

Re: Akwarystyka

Postprzez scholli7 » 2017-04-22, 18:28

Matifcb napisał(a):modelarstwo kartonowe ? czy jakeis RC ? tez lubie troche hajsow wydac na audio i ogolnie elektronike :) koledzy kupowali samochody za odkladana kase a ja tv 65 cali 10 lat temu to bylo cos :) wzmacniacze, kolumny.. tylko kto ma zrozumiec jak mozna kupic kable za tysiaka :)


Jeśli chodzi o modelarstwo to bardziej kartonowe ,
aczkolwiek z RC miałem też do czynienia.Sam np zrobiłem model Allianz Areny i coraz bardziej chodzi mi po głowie zrobienie Olympiastadion :wink: ,który do dziś robi na mnie ogromne wrażenie.Wykonałem wiele modeli - głównie militarnych - czołgów kilka bwpów ,z którymi miałem do czynienia w woju ,myśliwców czy też łodzi podwodnych.
Znowu jeśli chodzi o kable to temat również nie jest mi obcy ,bo pod swojego starego poczciwego Technicsa,
kiedyś takie zakupiłem plus konkretne kable 2x RCA chincz i pozłacane wtyki bananowe .Różnica kolosalna nie wspominam nawet o konkretnych kolcach głośnikowych hi-endowych i podkładkach, które też mają naprawdę duży wpływ na jakość odsłuchu ,a niby taka błacha dla niektórych rzecz wręcz niepotrzebna.
Czy wygrywasz czy też nie ja i tak Kocham Cię w sercu moim tylko Bayern jest i na dobre i na złe --> F.C. BAYERN FOREVER NUMBER ONE !!!
scholli7
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 4898
Wiek: 41
Dołączył(a): 2006-03-04, 20:35
Lokalizacja: Bavaria
Online: 40d 15h 14m 29s

Re: Akwarystyka

Postprzez scholli7 » 2017-04-23, 00:08

pietrekFCB napisał(a):
scholli7 napisał(a):pietrekFCB a jak duży masz Baniaczek? Pierwsza najważniejsza i zasadnicza sprawa w akwarystyce to spokój i cierpliwość. Nie można za szybko podejmować pochopnych decyzji bo to zazwyczaj kończy się katastofą.
Nawozisz czymś masz zestaw co2 w butli ?
Ogólnie na sam początek proponowałbym Ci zrobić testy wody jeśli masz taką możliwość. Z tymże tak testy kropelkowe dają Ci bardzo dokładne wyniki ale są cholernie drogie, ja korzystam z takich pasków Jbla.Podstawowe parametry tym sprawdzisz typu Ph wody, GH, KH, No2,No3 - te dwa ostatnie są bardzo ważne, bo to zazwyczaj od ich przekroczeń padają ryby.Od tego trzeba zacząć. Jak będziesz miał wyniki wtedy można pomyśleć o dobraniu roślin i aranżacji, bo one naprawdę mają bardzo różne wymagania. Ważną kwestią, o której już niejednokrotnie się przekonałem jest źródło roślin. Bardzo często można natknąć się na takie z hodowli in vitro, gdzie nie zawsze się one dobrze zaadaptują w nowym środowisku jakim jest nasze akwarium. W sklepach zoologicznych też różnie z tym bywa, bo bardzo często sprzedawcy z zoologów, mają swoje źródła z giełd i właśnie z takich hodowli, o których wyżej wspomniałem i jak się też wiele razy przekonałem zaliczyłem porażkę. Najlepiej rośliny kupować, albo wymieniać się nimi między innymi akwarystami którzy posiadają zwykłe domowe hodowle. Bynajmniej ja tak twierdzę, chociaż mam też i kilku znajonych z allegro czy też olx, którzy prowadzą zoologi i od Nich akurat rośliny zawsze mi się przyjmowały czy też przyjmują.
Druga ważna sprawa odpowiednio dobrane oświetlenie. Ja swoje wymieniłem na ledowe - przy czym składa się ono z pasma dla roślin, światła dziennego i nocnego i jestem z niego bardzo bardzo zadowolony. Bo rośliny bąblują jak oszalałe, światła w akwarium dużo, zero glonów a do tego mniejsze rachunki za prąd :wink:
I jeszcze jedna kwestia nawożenia. Leje do swojego baniaka zestaw nawozów Carbo w płynie, mikroelementy, potas i magnez, do tego rax na 2 czy 3 miesiące pod łodygowce pod korzeń wkładam nawóz w postaci kulek gliniano-torfowych efekt :shock:
Ważnym elementem jest też podmianka wody raz na tydzień albo raz na dwa tygodnie około 1/3 wody w akwarium.
Jeśli masz jakieś pytania, chcesz się czegoś dowiedzieć wal jak w dym :wink:
Mam też dosyć spore oczko, a w nim też dosyć wiele odmian roślin głownie lotosy,pięknie kwitnące a z ryb karpie koi, kolorowe karasie, orfy


klasyczne 112. na początku z tą cierpliwością bywało różnie :P tym bardziej jeśli sprzedawca cię podpala przy starcie, "wlej bakterie, niech pochodzi dwa dni i można wpuszczać ryby" :573: , mimo że się człowiek oczytał że woda stabilizuje się min. kilka tygodni. jako nawóz lałem jakąś mieszankę pierwiastków żelaza, manganu, potasu itp, ale o kant tyłka rozbić takie coś, podłoże jałowe do tego więc czego mogłem się spodziewać :roll: .
później wpadłem na pojęcie "Low Tech", czyli słabe światło 0,3-0,4 W/L, żadnych sztucznych nawozów, te miały zapewnić ryby czyli trochę gnoju mile widziane, żadnych aparatur CO2, ale przede wszystkim ziemia ogrodowa jako magazyn składników odżywczych i pierwiastków dla roślin. podmiany wody ponoć nawet raz na pół roku są normą :shock: . filtr, grzałka i trochę światła i to cała część technologiczna. całą robotę robi natura. taki zbiornik jest tani w założeniu i utrzymaniu, prawie bezobsługowy, nie licząc podstawowych zabiegów, i potrafi wytrzymać kilka lat na tym samym podłożu.

PH ok 7,5 - 8, trochę wysokie ale lepsze stabilne niż miałbym z nim walczyć a po drugie jest to sprzeczne z filozofią "Low Techa", ryby znoszą je całkiem nieźle, jedzą jak trzeba, ganiają się, parka skalarów nawet ikrę składała dwa razy ale tylko glonojad się na niej skrzepił :lol: , KG=11, do "Low Techa" w sam raz z tego co czytałem, GH=15, NO2=0.05 z tego co mierzyłem jakiś czas temu NO3 nie mam ale przydałoby się. jeśli nie widzę nic niepokojącego to nawet ich nie sprawdzam regularnie bo ponoć można dostać obsesji na ich punkcie :mrgreen: .


Klasyczna 112 to mam rozumieć, że jest to akwarium profilowane tak? Jeśli jest tak jak właśnie przypuszczam, to masz taki sam zbiornik jak miałem do zeszłego roku ;) a który wymieniłem na większy. Tak wyglądał kilka zdjęć i filmików:
https://goo.gl/photos/RcPWYyHW2t8F1EAD7

Powiem Ci tak w takim zbiorniku już fajnie idzie jakąś ciekawą aranżacje zaprojektować. Ale im większy zbiornik to znowu jeszcze łatwiej utrzymać w nim parametry. Np mam z tym dużo trudniejszą sprawę jeśli chodzi o Krewetkarium. Wiadomo mniejsze szkło i trudniej to wszystko ustabilizować, ale nie jest to znowu niewykonalne, a wystarczy się tylko uzbroić w cierpliwość. To stare akwarium mam w piwnicy jakbyś coś potrzebował to pisz mam do niego 2 pokrywy na 2 świetlówki standardowe T5,Odbłyśniki, mnóstwo świetlówek, w tym z pasmem dla roślin. Jedna pokrywa w kolorze czarnym, druga w kolorze buk. Mam też do niego jeszcze tło strukturalne płaskie z imitacją korzenia i kilku skałek, co najważniejsze nie zmniejsza dużo objętości akwarium.
Sprzedawców nie słuchaj bo to zwykli naciągacze zazwyczaj są, którzy chcą naciągnąć potencjalnego klienta i chcą poprostu zarobić, a bardzo często wykorzystują nie wiedzę Kogoś.Już się niejednokrotnie o tym przekonałem na własnej skórze. Dziś w dobie internetu dużo informacji idzie uzyskać przez internet. Znowu nie uogólniając nie każdy taki sprzedawca to zaraz przekręt, bo czasem normalni też się zdarzają. Co2 też nie mam, gdyż jako chemik z wykształcenia i pracujący w tym zawodzie od lat i mający do czynienia z różnymi gazami, jakoś przerażała mnie myśl trzymania pod awkarium w szafce, napełnioną butlę z gazem o takim ciśnieniu która np przy pełnym napełnieniu jest rzędu około 60 Barów. A mając świadomość, że w domu słychać u mnie tupot małych stóp, do tego wszędobylskich zrezygnowałem z tego. I zapodaję tylko carbo w płynie efekt też fajny rośliny rosną jak szalone. Raz w tygodniu, a w przypadku innych gatunków roślin raz na 2 tygodnie muszę robić przycinkę, bo tak zbiornik zarasta mi zielskiem. Grzałki nie używam gdyż kilka lat temu ocieplili nam blok, w którym mieszkam i akwarium stoi przed kaloryferem i poprostu nie mam takiej potrzeby pomimo dużego litrażu akwarium. Jeśli chciałbyś zbić nie co ph wody to jeśli nie chcesz bawić się carbo w płynie możesz wrzucić kilka szyszek czarnej olchy, fajnie wtedy ph spada albo mieć jakieś korzenie naturalne w akwarium, które też zbijają ph. Jeśli chodzi o pozostałe paramatry jak piszesz, jeśli są w normie to raz na jakiś czas można sprawdzać. Azotany możesz podnieść dodając raz w tygodniu, czy też raz na 2 tygodnie przy podmianach makroelementy. W Twoim przypadku przy low techu taki dozownik 500ml starczyłby Ci na długo a kosztuje około 9-12 zł. Wiesz np. czym ja zbijam azotany? Poprostu rzęsą, kiedyś z nią walczyłem, a teraz zawsze jej trochę zostawiam w narożach akwarium, gdzie pływają też pistie. Jak będziesz chciał pistie, które według mnie pasują idealnie do low techa napisz to Ci wyślę, bo to bardzo szybko rośnie, a w sumie bardzo fajna pożyteczna przede wszystkim dla narybku roślinka.
Mówię jak chcecie jakieś zielsko piszcie na priv zawsze w soboty albo we wtorki robię przycinki, także jak coś mogę później wysłać.

iloon napisał(a):O jak fajnie, że taki temat powstał :)

Od dzieciaka chodziło za mną akwarium i jako, że ostatnio miałem remont w pokoju to sobie sprawiłem baniaczek 120l. Troszkę poczytałem na forach i zacząłem od skalara, neonków, kirysków, glonojadów i mieczyków. Akwarium mam już z jakiś miesiąc i wszystko jeszcze żyje więc cieszy mnie to niezmiernie :) Z czasem dorzucę jeszcze kilka kolejnych rybek i myślę, że ładnie się już będzie prezentować jako całość.

Scholli, jak masz wyrzucić roślinki to ja bardzo chętnie kilka bym przygarnął :)

No właśnie dlatego założyłem ten temat i fajnie, że okazało się że znaleźli się ludzie zainteresowani tym tematem i tym hobby.
Wszystko jeszcze żyje hahaha :mrgreen: Dobre :lol: i dobrze tak ma być grunt to optymistyczne podejście, to podstawa. No w zasadzie to takie akwarium jeśli je startujesz dojrzewa od 2 tygodni właśnie do miesiąca. Zależy z jakim podłożem startowałeś i czy lałeś np jakieś bakterie czy też nie.
Jeśli chodzi o połączenie skalara i neonek hmmm powiem Ci tak nie do końca jest ono odpowiednie, gdyź jak skalary Ci wyrosną bardzo często bywa tak, że będą Ci skubać neony. Chociaż nie zawsze też tak jest, wydaje mi się, że to też uzależnione jest od odpowiedniego dokarmiania ryb.
Co do glonojadów bardzo pożyteczne ryby, kiedyś złożyły mi nawet ikrę i dużo ich wyhodowałem podobnie jak kirysków, mam ich kilka odmian - spiżowe, tygrysie, lamparcie, panda. Fajnie czyszczą dno akwarium, ale proponuję Ci je od czasu do czasu dokarmiać albo specjalnym pokarmem dla nich, albo tabletkami dla glonojadów, bo są to ryby żerujące przy samym dnie i nie zawsze wychwycą to co sypiesz rybom.
Piszesz, że może kilka dokupisz nowych rybek polecam Ci razbory klinowe, kardynałki, a także jakieś bystrzyki, albo świetne zwinniki jarzeńce, które bardzo pięknie komponują się na tle fajnie obsadzonego roślinnością akwarium, razem z neonkami. Fajnie wyglądają też prętniki albo żałobniczki, które też są przyjazne dla innych ryb. Nie kupuj brzan bo będą Ci obgryzały inne ryby, chyba że będziesz je trzymał z skalarami właśnie.
Ja teraz poluje właśnie na razbory galaxy.
Co do roślin napisz na priv podaj adres i wtedy coś pośle po przycince
Piszcie i zarzućcie jakimiś fotami z Waszymi zbiornikami z chęcią zobaczę jak wyglądają
Czy wygrywasz czy też nie ja i tak Kocham Cię w sercu moim tylko Bayern jest i na dobre i na złe --> F.C. BAYERN FOREVER NUMBER ONE !!!
scholli7
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 4898
Wiek: 41
Dołączył(a): 2006-03-04, 20:35
Lokalizacja: Bavaria
Online: 40d 15h 14m 29s

Re: Akwarystyka

Postprzez Klinsmann » 2017-04-23, 00:47

W Twoim zbiorniku Krzysztofie nie podoba mi się jedno :!: Sztuczne i wymuszone napowietrzanie. Dlaczego stosujesz kostkę napowietrzającą? Okropnie mi się to nie podoba. No ale o gustach się nie dyskutuje.
No i te gurami bym spuścił do kibla :lol: A tak to całkiem całkiem ok.
Robert Lewandowski napisał(a):Jestem na równi z ronaldo i Messim - Klinsmann do dzisiaj nie może opanować śmiechu
Klinsmann
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 4012
Dołączył(a): 2012-12-05, 22:55
Lokalizacja: StoLica
Online: 35d 8h 42m 7s

Re: Akwarystyka

Postprzez scholli7 » 2017-04-23, 01:08

Klinsmann napisał(a):W Twoim zbiorniku Krzysztofie nie podoba mi się jedno :!: Sztuczne i wymuszone napowietrzanie. Dlaczego stosujesz kostkę napowietrzającą? Okropnie mi się to nie podoba. No ale o gustach się nie dyskutuje.
No i te gurami bym spuścił do kibla :lol: A tak to całkiem całkiem ok.


Ale to mówisz o którym akwarium? O tym aktualnym, czy o tym wcześniejszym? To nie jest taka zwykła kostka napowietrzająca.To jest owszem napowietrzacz ale nie w formie kostki. Jest w skale i jest podświetlony na niebiesko - czerwono co daje wieczorem kapitalny efekt jak powietrze wydobywa się ze skały. Wygląda to. m.in tak:
http://allegro.pl/aquael-airlights-led- ... 01115.html
A z racji tego, że w ogólniaku trzymam też krewetki, a w tym filtrujące one uwielbiają tam siedzieć. Druga sprawa preferuje dobrze natlenione akwarium, a tym bardziej przy dużej ilości ryb. I taką miałem koncepcję i tak zostało poprostu. Ale znowu spoko nie każdemu musi się to podobać :wink: Wiem o co chodzi.Gurami mam 4 szt. fajnie urosły zawsze lubiałem Gurami czy też np prętniki. Oprócz tego napowietrzania robotę wykonują też 2 filtry zewnętrzne, 2 kubły w tym jeden z deszczownią.Jeden mam aquaela, a drugi niezawodny eheim, tej firmy chyba nikomu nie trzeba przedstawiać :567: :wink:
Czy wygrywasz czy też nie ja i tak Kocham Cię w sercu moim tylko Bayern jest i na dobre i na złe --> F.C. BAYERN FOREVER NUMBER ONE !!!
scholli7
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 4898
Wiek: 41
Dołączył(a): 2006-03-04, 20:35
Lokalizacja: Bavaria
Online: 40d 15h 14m 29s

Re: Akwarystyka

Postprzez Klinsmann » 2017-04-23, 01:23

Nie wiem o którym mówię o tym z linku i ogólnie o napowietrzaniu, czy to kostka czy inne frędzel, nie ważne, nie podobają mi się nienaturalne bąble :P
Nigdy nie napowietrzałem zbiornika roślinnego i żadnej przyduchy nie było. Uważam, że jest to absolutnie zbędne, to tylko kwestia estetyki a nie jak to się komuś wydaję, napowietrzenia.

Wieczorem może ok :wink: To zupełnie inna kwestia i z tym się zgadzam, ale ja tam widziałem napowietrzasz w dzień. Dla mnie najpiękniejszym bąblowaniem są rośliny, a takie wymuszone bąbelkowanie kojarzy mi się z wiejskim tunningiem.
Robert Lewandowski napisał(a):Jestem na równi z ronaldo i Messim - Klinsmann do dzisiaj nie może opanować śmiechu
Klinsmann
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 4012
Dołączył(a): 2012-12-05, 22:55
Lokalizacja: StoLica
Online: 35d 8h 42m 7s

Re: Akwarystyka

Postprzez scholli7 » 2017-04-23, 01:37

Klinsmann napisał(a):Nie wiem o którym mówię o tym z linku i ogólnie o napowietrzaniu, czy to kostka czy inne frędzel, nie ważne, nie podobają mi się nienaturalne bąble :P
Nigdy nie napowietrzałem zbiornika roślinnego i żadnej przyduchy nie było. Uważam, że jest to absolutnie zbędne, to tylko kwestia estetyki a nie jak to się komuś wydaję, napowietrzenia.

Wieczorem może ok :wink: To zupełnie inna kwestia i z tym się zgadzam, ale ja tam widziałem napowietrzasz w dzień. Dla mnie najpiękniejszym bąblowaniem są rośliny, a takie wymuszone bąbelkowanie kojarzy mi się z wiejskim tunningiem.


Hahaha no ok rozumiem Cię naturalny efekt to Twoja dewiza. :twisted: Spoko. Wiem, że nie wszystkim się to podoba, tak jak nie wszystkim podoba się niebieskie podświetlenie nocne, które też stosuje, bo lubię i w nocy pogapić się w akwarium. Według mnie wygląda to kapitalnie, a znowu też nie wszystkim się podoba. Ogólnie marzy mi się coś takiego http://allegro.pl/kontroler-sterownik-l ... 04912.html
By uzyskać w naturalny sposób w moim oświetleniu efekt świtu, a później zmierzchu, wtedy byłby już wypas. Może kiedyś się skuszę na takie cudo
Czy wygrywasz czy też nie ja i tak Kocham Cię w sercu moim tylko Bayern jest i na dobre i na złe --> F.C. BAYERN FOREVER NUMBER ONE !!!
scholli7
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 4898
Wiek: 41
Dołączył(a): 2006-03-04, 20:35
Lokalizacja: Bavaria
Online: 40d 15h 14m 29s

Re: Akwarystyka

Postprzez Dave » 2017-04-23, 08:52

Dzięki Scholli za rady. Mądrego to aż miło posłuchać :)

Dziś jestem w pracy ale jutro postaram się zrobić kilka fotek mojego akwa to wrzucę. Jako znawcy tematu powiecie mi co mógłbym ewentualnie zmienić.
Dave
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 1147
Wiek: 30
Dołączył(a): 2011-07-23, 23:01
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Online: 59d 14h 36m 52s

Re: Akwarystyka

Postprzez Klinsmann » 2017-04-23, 19:47

Niebieskie nocne jest ok, chcąc popatrzeć po 10/12godz. świecenia trzeba czymś to oświetlić, a niebieski to chyba jedyny słuszny kolor.
Główne oświetlenie ile czasu się świeci u Ciebie? U mnie bywało że nawet 12godz. waliłem i glonów nie było.
Robert Lewandowski napisał(a):Jestem na równi z ronaldo i Messim - Klinsmann do dzisiaj nie może opanować śmiechu
Klinsmann
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 4012
Dołączył(a): 2012-12-05, 22:55
Lokalizacja: StoLica
Online: 35d 8h 42m 7s

Re: Akwarystyka

Postprzez scholli7 » 2017-04-23, 20:00

Klinsmann napisał(a):Niebieskie nocne jest ok, chcąc popatrzeć po 10/12godz. świecenia trzeba czymś to oświetlić, a niebieski to chyba jedyny słuszny kolor.
Główne oświetlenie ile czasu się świeci u Ciebie? U mnie bywało że nawet 12godz. waliłem i glonów nie było.


Świece od 11:00 do 22:00 z tymże pełne oświetlenie od 12:00 do 21:00 przez godzinę przed i po odpaleniu pełnego świeci się samo pasmo dla roślin. Natomiast 2 diody niebieskie przez cały czas się świecą. Ale mówię marzy mi się uzyskanie zmierzchu i świtu i coś takiego będę chciał w przyszłości zrobić.
A kiedy Ty dokładnie planujesz ten restart robić?
Czy wygrywasz czy też nie ja i tak Kocham Cię w sercu moim tylko Bayern jest i na dobre i na złe --> F.C. BAYERN FOREVER NUMBER ONE !!!
scholli7
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 4898
Wiek: 41
Dołączył(a): 2006-03-04, 20:35
Lokalizacja: Bavaria
Online: 40d 15h 14m 29s

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hyde Park

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości