Maturki !!! !!! !!!

Dowolne Tematy, ale bez nabijania...

Re: Maturki !!! !!! !!!

Postprzez Olszesky » 2012-05-09, 09:26

tez nigdy matematyki nie lubilem, ale bez przesady, te maturki to zenada. dzisiaj bym ja zdal, a pewnie bardzo duzo zdazylem zapomniec.
Scholli napisał(a):Olszesky zawsze ma rację - nawet jak jej nie ma
Olszesky
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 3445
Wiek: 36
Dołączył(a): 2005-12-18, 13:03
Online: 5h 1m 11s

Re: Maturki !!! !!! !!!

Postprzez Grzechoo » 2012-05-09, 10:11

OSZA napisał(a):Czy matematyka jest zbędna dla humanistów?Malarstwo czerpie dużo z matematyki (...)


Otóż to - Picasso bez matematyki nie istnieje :P
***
Dzie ten bajen
Grzechoo
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 5720
Wiek: 34
Dołączył(a): 2005-05-27, 17:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Online: 50m 18s

Re: Maturki !!! !!! !!!

Postprzez ironlemon » 2012-05-09, 10:17

Tuśka napisał(a):W tym liście była jeszcze urocza konstrukcja "mimo, że" ;).

Matura jest faktycznie na takim poziomie, że mógłby ją zdać niejeden gimnazjalista, ale jednak w zeszłym roku 1/4 abiturientów oblała - i o czym to świadczy? O systemie, o głupocie czy o lenistwie?

Zapomniałaś o ślepym losie :p

A ten list faktycznie śmierdzi mi straszliwą ściemą. Co nie zmienia faktu, że komentarz jest bardzo prawdziwy.
It's time to kick ass and chew bubble gum... and I'm all outta gum.
ironlemon
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 2529
Wiek: 36
Dołączył(a): 2010-01-13, 21:22
Lokalizacja: Gdańsk/Atlanta
Online: 31d 1h 27m 15s

Re: Maturki !!! !!! !!!

Postprzez Scholli » 2012-05-09, 12:15

matematyka powinna być moim zdaniem podzielona na dwa "podprzedmioty" - dla tych którzy będą jej potrzebować w dalszej części swojej edukacji i życia, oraz dla tych dla których wielopiętrowe równania i inne totalnie abstrakcyjne cuda są równie istotne w ich życiu jak schemat budowy kombajnu buraczanego... przecież matematyka to bardzo bogata dziedzina - na pewno by się znalazło w niej wiele zagadnień które byłyby przydatne i przyswajalne także dla tej drugiej grupy

ja matematyki grzecznie się uczyłem w podstawówce, w LO za cholerę do łba mi nie chciało to wchodzić, ostatecznie skończyło się na tym, że totalnie to olałem (przy nie małym udziale matematyczki z podejściem "lubię ciebie więc nie oblejesz") i jechałem na samych 2 i 3... nie pamiętam dosłownie niczego z matematyki w LO - żyję, mam się dobrze - matematyka owszem jest przydatna dla każdego i pożyteczna, ale nie w każdej formie... takie moje zdanie :)
I don't discriminate, I hate everyone
____________________
Obrazek
Scholli
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 6331
Wiek: 40
Dołączył(a): 2005-06-14, 23:38
Lokalizacja: Bydgoszcz
Online: 0s

Re: Maturki !!! !!! !!!

Postprzez Krzysiek » 2012-05-09, 15:38

Scholli napisał(a):matematyka powinna być moim zdaniem podzielona na dwa "podprzedmioty" - dla tych którzy będą jej potrzebować w dalszej części swojej edukacji i życia, oraz dla tych dla których wielopiętrowe równania i inne totalnie abstrakcyjne cuda są równie istotne w ich życiu jak schemat budowy kombajnu buraczanego... przecież matematyka to bardzo bogata dziedzina - na pewno by się znalazło w niej wiele zagadnień które byłyby przydatne i przyswajalne także dla tej drugiej grupy

Przecież jest już arkusz podstawowy i rozszerzony ;) Pierwszy na żenującym poziomie, drugi dla zaawansowanych, także nie do końca rozumiem :P
Krzysiek
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 1591
Wiek: 31
Dołączył(a): 2007-05-04, 21:57
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Online: 33m 53s

Re: Maturki !!! !!! !!!

Postprzez Scholli » 2012-05-09, 16:00

Krzysiek napisał(a):
Scholli napisał(a):matematyka powinna być moim zdaniem podzielona na dwa "podprzedmioty" - dla tych którzy będą jej potrzebować w dalszej części swojej edukacji i życia, oraz dla tych dla których wielopiętrowe równania i inne totalnie abstrakcyjne cuda są równie istotne w ich życiu jak schemat budowy kombajnu buraczanego... przecież matematyka to bardzo bogata dziedzina - na pewno by się znalazło w niej wiele zagadnień które byłyby przydatne i przyswajalne także dla tej drugiej grupy

Przecież jest już arkusz podstawowy i rozszerzony ;) Pierwszy na żenującym poziomie, drugi dla zaawansowanych, także nie do końca rozumiem :P
mówiłem to ze swojej perspektywy - nie wiem jak wglądają lekcje matematyki obecnie - jeśli są tak właśnie podzielone jak poziom trudności matur to znaczy, że jest ok :)
I don't discriminate, I hate everyone
____________________
Obrazek
Scholli
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 6331
Wiek: 40
Dołączył(a): 2005-06-14, 23:38
Lokalizacja: Bydgoszcz
Online: 0s

Re: Maturki !!! !!! !!!

Postprzez Tuśka » 2012-05-11, 11:11

To prawda, że na maturze z angielskiego był w tym roku tekst o "Hobbicie" ^^?
Szalikowcy radarowcy

Wit beyond measure is man's greatest treasure.
Tuśka
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 1106
Wiek: 32
Dołączył(a): 2007-04-24, 15:48
Lokalizacja: Łask/Breslau
Online: 26m 56s

Re: Maturki !!! !!! !!!

Postprzez audia4 » 2012-05-11, 11:21

Tuśka napisał(a):To prawda, że na maturze z angielskiego był w tym roku tekst o "Hobbicie" ^^?


No o Tolkienie i powstawaniu Hobbita itp.

Bardzo przyjemny tekst :D
Obrazek
audia4
Administrator
Avatar użytkownika
 
Posty: 4129
Wiek: 31
Dołączył(a): 2006-02-25, 12:56
Lokalizacja: Kolbuszowa
Online: 30d 2h 21m 58s

Re: Maturki !!! !!! !!!

Postprzez Serek_ » 2012-05-11, 11:26

audia4 napisał(a):No o Tolkienie i powstawaniu Hobbita itp.

Bardzo przyjemny tekst
Możesz zapodać? Bo na moim prokompie w pracy to strony z dwoma reklamami w góre mi umierają :P
Serek_
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 5169
Wiek: 39
Dołączył(a): 2007-07-09, 15:37
Lokalizacja: Opole
Online: 15d 5h 48m 43s

Re: Maturki !!! !!! !!!

Postprzez audia4 » 2012-05-11, 11:32

Obrazek
audia4
Administrator
Avatar użytkownika
 
Posty: 4129
Wiek: 31
Dołączył(a): 2006-02-25, 12:56
Lokalizacja: Kolbuszowa
Online: 30d 2h 21m 58s

Re: Maturki !!! !!! !!!

Postprzez Tuśka » 2012-05-13, 21:36

Przestroga przed różnorakimi opracowaniami internetowymi:
http://niezatapialna-armada.blogspot.co ... czyli.html

Borze, kiedy ja dojdę do takiego poziomu...?
Szalikowcy radarowcy

Wit beyond measure is man's greatest treasure.
Tuśka
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 1106
Wiek: 32
Dołączył(a): 2007-04-24, 15:48
Lokalizacja: Łask/Breslau
Online: 26m 56s

Re: Maturki !!! !!! !!!

Postprzez ironlemon » 2012-05-13, 23:29

Tuśka napisał(a):Przestroga przed różnorakimi opracowaniami internetowymi:
http://niezatapialna-armada.blogspot.co ... czyli.html

Borze, kiedy ja dojdę do takiego poziomu...?

Jeżu Kolczasty, muszę to chyba matce pokazać, o ile taka dawka śmiechu nie jest szkodliwa dla zdrowia (chyba nie wypada zadusić własnej rodzicielki w ramach spóźnionego prezentu na Dzień Matki)...

Tak swoją drogą, próbuję zrozumieć jakim kluczem kierowali się autorzy strony (tej ocenianej, nie oceniającej) przy doborze poszczególnych działów i artykułów. Historia, literatura, ezoteryka, chiromancja, UFO i polityka. W skrócie - poradnik pt. "jak zakręcić menu swojego portalu niczym ruski termos" :lol: Jestem srodze zawiedziony, że autor-internauta o tak szerokich zainteresowaniach nie wrzucił tam jeszcze kursu szydełkowania.
It's time to kick ass and chew bubble gum... and I'm all outta gum.
ironlemon
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 2529
Wiek: 36
Dołączył(a): 2010-01-13, 21:22
Lokalizacja: Gdańsk/Atlanta
Online: 31d 1h 27m 15s

Re: Maturki !!! !!! !!!

Postprzez maciekk » 2012-05-17, 18:27

Może ktoś z Was pisał maturę z geografii na poziomie rozszerzonym? Bo mam jeden problem, a mianowicie chodzi mi o zadanie 5 i ten sposób rozwiązania.

Obliczamy, że odległość topograficzna wynosi 3 kilometry.
Różnice wysokości 600 m.
Z rozwiązania sugerowanego wynika, że to wystarczy do rozwiązania.

Jednak według mnie potrzebne byłoby tu jeszcze obliczenie odległości rzeczywistej z Pitagorasa, co daje w przybliżeniu 3,06 km, a więc o 60 metrów więcej niż w topograficznej.

Wiem, że pod uwagę bierzemy deniwelacje terenu w rozwiązaniu pierwszym. Jednak według mnie jest to spowodowane samym nachyleniem terenu, a nie większą rzeczywistą odległością tych miejsc.

A więc ostateczne pytanie brzmi: Czy w rozwiązaniu powinna być faktycznie wzięta odległość topograficzna czy jednak rzeczywista :?:
"Jeśli jesteś pierwszy, to jesteś pierwszy. Jeśli jesteś drugi, to jesteś nikim."
Obrazek
maciekk
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 910
Wiek: 30
Dołączył(a): 2008-12-28, 23:24
Online: 0s

Re: Maturki !!! !!! !!!

Postprzez Grzechoo » 2012-05-17, 18:43

Ja pisałem, 3 lata temu :P

Osobiście liczyłbym z danych, które są podane w zadaniu i sobie nie utrudniał, ponieważ egzaminatorowi prawdopodobnie chodziło o sprawdzenie radzenia sobie z przeliczaniem skali i podstawową wiedzą z fizyki. Dodatkowo w zadaniu napisano o poprawce czasowej na nierówności terenu. Gdybyś jednak pokusił się o liczenie odległości rzeczywistej, sprawdzający nie mieliby pewnie pretensji i nie potraktowali rozwiązania jako błędne.
***
Dzie ten bajen
Grzechoo
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 5720
Wiek: 34
Dołączył(a): 2005-05-27, 17:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Online: 50m 18s

Re: Maturki !!! !!! !!!

Postprzez Krzysiek » 2012-05-17, 21:17

Ja pisałem, rozwiązywałem sposobem podanym przez Ciebie, nawet też dostałem 3,06 :P Imho to jest jedyne słuszne rozwiązanie, w treści było napisane o ile pamiętam "odległość na mapie wynosi...". Odległość na mapie nie uwzględnia nachylenia terenu, to oczywiste. Rozwiązaniami sugerowanymi się nie przejmuj, w zeszłym roku było zadanie polegające na uzasadnieniu istnienia elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar, która zużywa więcej energii niż produkuje. Przykładowa odpowiedź Gazety to było coś w stylu "to jest alternatywne źródło energii i jest ona przykładem ekologicznej elektrowni, więc ekonomia schodzi na dalszy plan" :lol:
Krzysiek
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 1591
Wiek: 31
Dołączył(a): 2007-05-04, 21:57
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Online: 33m 53s

Poprzednia strona

Powrót do Hyde Park

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości