Faza pucharowa

Stare, zamknięte tematy

Re: Faza pucharowa

Postprzez Serek_ » 2014-07-10, 06:15

obronców nie daje sie do karnych <wtf> :D

Co do meczu ... w pierwszej połowie schemat turnieju w wykonaniu Holendrów się powielał ... daleka piła do przodu na Robbena czy Persiego i może coś tam zdziałają. Szkoda mi Arjena, ale może to i dobrze że w finale nie dostanie ostrego wpierdzielu od Niemców,a ja nie będę miał problemu komu w danym spotkaniu kibicować :)

Niemniej jednak van Gaal chyba ze swoja taktyką własnie dążył do dogrywki, ale czy karnych?
Serek_
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 5169
Wiek: 39
Dołączył(a): 2007-07-09, 15:37
Lokalizacja: Opole
Online: 15d 5h 48m 43s

Re: Faza pucharowa

Postprzez tomal125 » 2014-07-10, 07:26

"Poszkodowany nie powinien podchodzić do karnego" - taka jest stara prawda piłkarska, ale że obrońca ma tego nie robić? :573:
tomal125
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 1217
Dołączył(a): 2005-04-06, 18:28
Lokalizacja: Wrocław
Online: 17d 11h 39m 43s

Re: Faza pucharowa

Postprzez Dave » 2014-07-10, 07:32

No to w finale tylko liczyć na powtórkę wyniku z meczu w RPA i będzie dobrze :D

A Robben niech zgarnia brąz ;)
Dave
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 1147
Wiek: 30
Dołączył(a): 2011-07-23, 23:01
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Online: 59d 14h 36m 52s

Re: Faza pucharowa

Postprzez Recit » 2014-07-10, 07:47

Z perspektywy kibica repry Niemiec trochę żałuję, że wygrała Argentyna. IMHO Holandię Muller i koledzy by pojechali jak by chcieli, a Albicelestes będą groźni. Nie tylko Messi jest tam nieobliczalny. No i obrona dobrze poukładana.

A co do LvG to takie rzeczy jak w 1/4 zdążają się raz :P Tutaj gdyby czekał na karne zostawiłby zmianę dla Krula. Trochę szkoda Oranje, mieli przewagę.
Taktyka nie jest istotna. Potrzeba jej dopiero wówczas, gdy czegoś brakuje. Kluczowe jest jednak serce do gry, bo gdy piłkarze się angażują to nieważne, czy gra się jednym, czy dwoma napastnikami - Niko Kovac
Recit
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 5341
Wiek: 40
Dołączył(a): 2007-05-02, 11:07
Online: 34d 12h 42m 18s

Re: Faza pucharowa

Postprzez filip97 » 2014-07-10, 08:25

Nie rozumiem tej teorii że obrońcy nie powinni strzelać karnych jak są takie przypadki że bramkarze strzelają bo mają stalowe nerwy ,a czasami napastnicy nie umieją strzelać karnych to zależy od piłkarza czy ma stalowe nerwy czy też nie.
filip97
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 952
Dołączył(a): 2014-02-15, 15:39
Online: 125d 15h 18m 15s

Re: Faza pucharowa

Postprzez Kubik » 2014-07-10, 09:05

Moje mieszane uczucia na temat finału Niemcy - Holandia prysły. Szkoda by mi było Robbena płaczącego po raz kolejny. Ogólnie mecz kiepski do oglądania.

Radosław Lubor napisał(a):Szukasz starych prawd piłkarskich w googlach wpisując do nich "Nie stawia się obrońcy na karne"? Gratuluję :lol: Także metody wyszukiwania, nie tylko samego pomysłu... Obrońcy strzelające karne to wyjątki, jak się zdarzają to najczęściej w seriach zresztą, a i to najrzadziej. Bo najczęściej wtedy strzelają na siłę. Wiesz dlaczego? Powinieneś wiedzieć bo to podstawy piłki, szkolenia. Są trenowani pod zupełnie innym kątem niż napastnicy czy pomocnicy, nigdzie nie trenuje się piłkarzy ogólnie, jednym rytmem, chyba, że w Fifach i tym podobnych tworach.


A gdzie mam szukać? W bibliotece pod szyldem fantastyka? Nie wiem jak Ty używasz google, o ile w ogóle używasz bo Twoja wiedza w każdym temacie może sugerować, że nie używasz, ale silnik wyszukiwarki szuka po słowach kluczowych które wpiszesz. Tak samo nic nie znajduje wpisując "stare prawidła piłkarskie obrońcy rzuty karne karne nie strzelają".
"Nie stawia się obrońcy na karne" - tak sformułowałeś swoją teze - więc skoro to stare prawidło, które ludzie znają, powtarzają to znać je też powinien google i powinien też wypluć jakiś cytat z ekspertów.

Serek_ napisał(a):obronców nie daje sie do karnych <wtf> :D

tomal125 napisał(a):"Poszkodowany nie powinien podchodzić do karnego" - taka jest stara prawda piłkarska, ale że obrońca ma tego nie robić? :573:

filip97 napisał(a):Nie rozumiem tej teorii że obrońcy nie powinni strzelać karnych jak są takie przypadki że bramkarze strzelają bo mają stalowe nerwy


Czekam na jakieś źródło i przykłady użycia. Jak widać nie tylko ja.

A i jeszcze pozwole sobie na drobną osobistą wycieczke, bo strasznie sie ostatnio panoszysz Radosławie - wyzwałeś Upka od trolli, mimo że Upek jest w światku kibiców Bayernu bardziej rozpoznawalną twarzą niż Ty jako mieszkaniec w swojej gliwickiej dzielni, do kogoś innego pisałeś że ma hamować bo jest cwany, a to chyba Ty powinieneś troche poluźnić gumke, bo to nie zdrowo. "Najlepsze jaja z wolnego wybiegu" jak śpiewają Bracia Figo Fagot. Przypuszczam, że wielu użytkowników tego forum, którzy byli tu, kiedy Ty jeszcze kibicowałeś innym klubom ma Cie w ignorowanych albo omija Twoje fantasmagorie powtarzane i wałkowane po stokroć.

Dmijcie w róg na Syjonie, uderzcie w dzwony potężne, wkrótce Radosław przemówi do nas po raz pięć tysięcy trzysta szesnasty !
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym, która może zmienić się w dniu jutrzejszym, lub każdym innym terminie.
Kubik
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 3497
Wiek: 38
Dołączył(a): 2005-04-23, 21:41
Lokalizacja: Rybnik
Online: 37d 7h 53m 23s

Re: Faza pucharowa

Postprzez baymann9 » 2014-07-10, 09:18

Dogrywkę kończy co najwyżej 11 piłkarzy danej drużyny. Odejmując bramkarza i obrońców, pozostaje 6 pomocników/napastników, ale przecież nie każdy z nich ma np. na tyle mocną psychikę, by w ważnym meczu podejść do serii rzutów karnych (Kroos 2012). Obrońcy często strzelają karne. Nie ma żadnej starej piłkarskiej prawdy. To jest gówno-prawda :D W karnych od wyszkolenia technicznego ważniejsza jest przecież psychika, pewność siebie.
baymann9
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 2435
Wiek: 36
Dołączył(a): 2005-04-07, 23:10
Lokalizacja: Zabrze
Online: 65d 21h 49m 35s

Re: Faza pucharowa

Postprzez shadow7 » 2014-07-10, 09:26

Przecież ta teoria jest wyssana z palca. Stare prawidło? W życiu o takim nie słyszałem :lol:

U nas przecież strzelał swego czasu Alaba, David Luiz świetnie wykonuje jedenastki - obrońcy strzelają praktycznie w każdym konkursie rzutów karnych. Choćby w meczu Brazylia - Chile dla Canarinhos trafiali rzeczony David Luiz i Marcelo...
Obrazek
shadow7
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 2565
Wiek: 32
Dołączył(a): 2006-01-25, 16:28
Lokalizacja: Warszawa
Online: 72d 7h 39m 37s

Re: Faza pucharowa

Postprzez Radosław Lubor » 2014-07-10, 10:08

Machnąłem na to ręką bo takim, co wpisuję dziwne zbitki słowne w google by szukać takich rzeczy nic nie wytłumaczę. Ale jak widzę jak się tego uczepiono i te same osoby to powtarzają to muszę chyba znowu napisać to samo: są wyjątki, ale obrońcy karnych zazwyczaj nie strzelają i nie są nauczeni. Jak ktoś zna jakiekolwiek podstawy treningu piłkarskiego to wie, że nawet jak nie jest zindywidualizowany to nie jest też jednolity. A jak ktoś ogląda piłkę, a nie czyta google, to wie, że obrońcy najczęściej strzelają na siłę, w środek i przestrzeliwują częściej niż napastnicy czy kreatywni pomocnicy, bo defensywni to mają różnie. I mowa tu o środkowych obrońcach, nie wing-backach.

Wyssane z palca to są takie pozbawione podstaw teksty i szukanie zbitek słów w googlach. A te wyjątki zostawały już powtarzane, zresztą Alaba właściwie to pomocnik i gra wysoko, wing-back, Luiz podobnie ma inną charakterystykę, a tu mowa o stoperach jak Vlaar. Kompletnie inny trening niż piłkarze odpowiedzialni za ofensywę. Wspominam już kolejny raz, że od tej reguły są wyjątki. I kolejny: tak, są wyjątki. Najczęściej u takich piłkarzy jak Lahm, Alaba, Luiz, którzy nie są klasycznymi stoperami jak Vlaar.

A jak ktoś wcześniej nie doczytał to radzę zwrócić uwagę na słowa klucze: reguła, wyjątki, trening, mecze. Zanim znowu powtórzy to samo i trzeba będzie to samo wyjaśniać mimo wcześniejszego odpuszczenia sobie, bo nie ma to aż takiego znaczenia dla tematu. Zresztą sam van Gaal stwierdził, że posłał go na początek jedynie dlatego, że był w świetnej formie w meczu, nie jest to żaden etatowy wykonawca, bo takich wśród stoperów jest garstka, malutka garstka. Już częściej u bocznych.
Oficjalny ::Miłośnik Müllera i Tarcza Guardioli::
Radosław Lubor
Bawarczyk
 
Posty: 6161
Wiek: 38
Dołączył(a): 2013-01-28, 06:48
Lokalizacja: Gliwice
Online: 0s

Re: Faza pucharowa

Postprzez Krasus » 2014-07-10, 10:11

Nie znacie się. Obrońcy nie mogą strzelać karnych i kropka. Jak któryś obrońca strzela karnego, to sędzia powinien dać mu żółtą kartkę.

Mecz tak jak pisałem. Słabiutki i nudny, po którym minimalnie przeszła Argentyna, dzięki mocniejszej psychice. Z tym, że nie po wyskoku Messiego jak przewidywałem, a po karnych :) Argentyna była troszkę lepsza, chciała prowadzić grę, w ataku byli marni, ale z kolei Holandia w tymże ataku po prostu nie istniała. Obudzili się na pierwszą połowę dogrywki i od razu stworzyli jakieś zagrożenie. Ale to za krótko.

Nie sądziłem że Romero to taki kocur. Świetnie bronił te karne. Cillessen z kolei słabiutko się rzucał, takie odniosłem wrażenie. Rzucił się 4 razy w jedną stronę, tak to wyglądało, jakby i tak nie miał żadnej nadziei na obronę tych karnych i tak rzucał się by wyszło, że coś w ogóle robi. Ale to subiektywne wrażenie. Nie on zresztą przegrał ten finał Holandii. Żeby Sneijder karnego nie strzelił w takim momencie... To na kim ta drużyna ma polegać, jak nie na dowódcy środka pola i najbardziej doświadczonym graczu?

Pionkowaty Sabella dał finał Argentynie :)
Krasus
Bawarczyk
 
Posty: 2205
Wiek: 31
Dołączył(a): 2007-10-28, 12:01
Lokalizacja: Łódź/Warszawa
Online: 12d 14h 35m 42s

Re: Faza pucharowa

Postprzez Radosław Lubor » 2014-07-10, 10:15

No i tyle. Argumenty kontra "nie znacie się i kropka". Dziękuję za dyskusję na ten temat.

Swoją drogą van Gaal narzeka na terminarz i ma nieco racji. Mecz o brąz już pojutrze, Brazylia jak zwykle miała dzień przewagi w odpoczynku nad drugim finalistą jakby wygrała albo przeciwnikiem do brązowego medalu gdy przegrała. I Holandia 3 dni na regenerację. Podobnie było z ćwierćfinałami. Ale wiadomo, że terminarz ustala się pod grupę A.
Oficjalny ::Miłośnik Müllera i Tarcza Guardioli::
Radosław Lubor
Bawarczyk
 
Posty: 6161
Wiek: 38
Dołączył(a): 2013-01-28, 06:48
Lokalizacja: Gliwice
Online: 0s

Re: Faza pucharowa

Postprzez shadow7 » 2014-07-10, 10:16

Radosław Lubor napisał(a):Luiz podobnie ma inną charakterystykę, a tu mowa o stoperach jak Vlaar


Oczywiście, nie ma to jak dorabiać argumenty do swojej teorii i nagle Alaba jest skrzydłowym albo 10, a Luiz nie jest środkowym obrońcą. Tak samo Carragher nie był środkowym obrońcą jak strzelał w finale w Stambule itp itd.

Powiem Ci Radku, że zazwyczaj nie rozumiałem tych co się Ciebie czepiają, ale chyba teraz kumam o co im chodzi.
Obrazek
shadow7
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 2565
Wiek: 32
Dołączył(a): 2006-01-25, 16:28
Lokalizacja: Warszawa
Online: 72d 7h 39m 37s

Re: Faza pucharowa

Postprzez Radosław Lubor » 2014-07-10, 10:26

shadow7 napisał(a):
Radosław Lubor napisał(a):Luiz podobnie ma inną charakterystykę, a tu mowa o stoperach jak Vlaar


Oczywiście, nie ma to jak dorabiać argumenty do swojej teorii i nagle Alaba jest skrzydłowym albo 10, a Luiz nie jest środkowym obrońcą. Tak samo Carragher nie był środkowym obrońcą jak strzelał w finale w Stambule itp itd.

Powiem Ci Radku, że zazwyczaj nie rozumiałem tych co się Ciebie czepiają, ale chyba teraz kumam o co im chodzi.


Machnąłem na to ręką bo takim, co wpisuję dziwne zbitki słowne w google by szukać takich rzeczy nic nie wytłumaczę. Ale jak widzę jak się tego uczepiono i te same osoby to powtarzają to muszę chyba znowu napisać to samo: są wyjątki, ale obrońcy karnych zazwyczaj nie strzelają i nie są nauczeni. Jak ktoś zna jakiekolwiek podstawy treningu piłkarskiego to wie, że nawet jak nie jest zindywidualizowany to nie jest też jednolity. A jak ktoś ogląda piłkę, a nie czyta google, to wie, że obrońcy najczęściej strzelają na siłę, w środek i przestrzeliwują częściej niż napastnicy czy kreatywni pomocnicy, bo defensywni to mają różnie. I mowa tu o środkowych obrońcach, nie wing-backach.

Wyssane z palca to są takie pozbawione podstaw teksty i szukanie zbitek słów w googlach. A te wyjątki zostawały już powtarzane, zresztą Alaba właściwie to pomocnik i gra wysoko, wing-back, Luiz podobnie ma inną charakterystykę, a tu mowa o stoperach jak Vlaar. Kompletnie inny trening niż piłkarze odpowiedzialni za ofensywę. Wspominam już kolejny raz, że od tej reguły są wyjątki. I kolejny: tak, są wyjątki. Najczęściej u takich piłkarzy jak Lahm, Alaba, Luiz, którzy nie są klasycznymi stoperami jak Vlaar.

A jak ktoś wcześniej nie doczytał to radzę zwrócić uwagę na słowa klucze: reguła, wyjątki, trening, mecze. Zanim znowu powtórzy to samo i trzeba będzie to samo wyjaśniać mimo wcześniejszego odpuszczenia sobie, bo nie ma to aż takiego znaczenia dla tematu. Zresztą sam van Gaal stwierdził, że posłał go na początek jedynie dlatego, że był w świetnej formie w meczu, nie jest to żaden etatowy wykonawca, bo takich wśród stoperów jest garstka, malutka garstka. Już częściej u bocznych.


słowa klucze
podane dla ułatwienia. Luiz jest takim stoperem jak Martinez, tylko bardziej doświadczonym na tej pozycji. Alaba trenuje na pomocnika, gra na boku, w kadrze w środku pola, jest ofensywnym bocznym. Marcelo to ofensywny boczny. I tak dalej. Carragher nie, ale takie wyjątki można liczyć na palcach. Ale i tak proponuję zwrócić uwagę na słowa klucze. Ale wiem, że nie przekonam wspominaniem o praktyce i treningach oraz przygotowaniu (w sumie niech mi ktoś wskaże 5 karnych wykonywanych przez Vlaara w całej karierze), dlatego chciałbym ten temat odpuścić. Ty przynajmniej spróbowałeś zaargumentować a to dobrze.

Etatowymi wykonawcami w kadrze Holandii są Robben, Sneijder, van Persie, Huntelaar, de Jong, Guzman z tej grupy, sam van Gaal stwierdził, że powodem wysłania Vlaara był dobry występ, nie normalne wyznaczenie. Inaczej już z Kostaryką by strzelał. Tak wiem, Sneijder też nie trafił tym razem.
Oficjalny ::Miłośnik Müllera i Tarcza Guardioli::
Radosław Lubor
Bawarczyk
 
Posty: 6161
Wiek: 38
Dołączył(a): 2013-01-28, 06:48
Lokalizacja: Gliwice
Online: 0s

Re: Faza pucharowa

Postprzez shadow7 » 2014-07-10, 10:26

Radosław Lubor napisał(a):podane dla ułatwienia. Luiz jest takim stoperem jak Martinez, tylko bardziej doświadczonym na tej pozycji. Alaba trenuje na pomocnika, gra na boku, w kadrze w środku pola, jest ofensywnym bocznym. Marcelo to ofensywny boczny. I tak dalej. Carragher nie, ale takie wyjątki można liczyć na palcach. Ale i tak proponuję zwrócić uwagę na słowa klucze.


Luiz jest takim stoperem jak Martinez? Chyba żartujesz. Policz sobie ile % meczów każdy z nich zagrał na DMie a ile na CB.

Zaczynasz od:

Nie puszcza się obrońcy do karnego...


Potem sobie od nich odejmujesz ofensywnych obrońców, potem o "ofensywnej charakterystyce" za chwilę dodasz, że to mają być obrońcy wskazani przez Ciebie palcem.
Obrazek
shadow7
Bawarczyk
Avatar użytkownika
 
Posty: 2565
Wiek: 32
Dołączył(a): 2006-01-25, 16:28
Lokalizacja: Warszawa
Online: 72d 7h 39m 37s

Re: Faza pucharowa

Postprzez Radosław Lubor » 2014-07-10, 10:36

Dodam jeszcze że wiadomo, w teorii do karnego mogłaby podejść nawet moja babcia, bo piłka jest od bramkarza szybko, a dobrze wyszkolony technicznie zawodnik powinien trafić po prostu do bramki. Ale tutaj wchodzi wdrożenie w karne, instynkt strzelecki gdzie puścić piłkę a przede wszystkim doświadczenie. Oraz nakierowanie na treningu. Stoperzy nie mają treningów strzeleckich w takim stopniu jak gracze ofensywni licząc od wing-backów w piłce totalnej, nie do końca maja tę pewność. Inne zadania na boisku. Stąd np Lahm mając okazje nie strzela z gry tylko dalej podaje, choćby był dziesięć metrów przed bramką.

Nie sądziłem, że z tak drobnej sprawy rozpęta się taka dyskusja.

tylko bardziej doświadczonym na tej pozycji


Poza tym ta sama charakterystyka. Nie, nie dodam tak. Cały czas chodziło mi o obrońców. Bez rozpisywania się, dopiero potem musiałem uściślić, że o środkowych, co jest logiczne, bo Vlaar jest środkowym. Zresztą bocznych to też dotyczy ale w mniejszym stopniu, wśród tych wyjątków bocznych jest najwięcej. Ale taki Alaba ma odmienną charakterystykę i trening niż obrońca bo ma inne zadania na boisku. W kadrze gra w ogóle w pomocy, w Bayernie do jego zadań należy też ofensywa. Tutaj wszystko rozbija się o charakterystykę treningu i doświadczenie w tym elemencie. Tak samo Marcelo czy Luiz maja inne treningi niż klasyczny obrońca, podobnie np Alves, chociaż on akurat tak często karnych nie wykonuje i tak dalej. To są podstawy rzemiosła piłkarskiego. Dlatego obrońcy karnych nie wykonują. Są etatowi wykonawcy, oni tak, jak któryś jest dobry to i dobrze walne to wpadnie. Ale z zasady są dopiero potem w kolejności przez graczami ofensywnymi. Zresztą kto oglądał wiele karnych w wykonaniu obrońców ten powinien zauważyć, że kierują się głównie siłą uderzenia, nie doświadczeniem w tej kwestii. Chociaż czasy się zmieniają i sytuacja jest bardziej elastyczna, to nadal ta zasada nie umarła. Nie jest tak, że wszyscy trenują to samo, to nie w-f. A odpowiednie nastawienie w szkoleniu ma znaczenie przy wykonywaniu karnych nawet, jak nie jest to docelowy trening ich wykonywania tylko związany z techniką, motoryką, nastawieniem strzeleckim itd.
Oficjalny ::Miłośnik Müllera i Tarcza Guardioli::
Radosław Lubor
Bawarczyk
 
Posty: 6161
Wiek: 38
Dołączył(a): 2013-01-28, 06:48
Lokalizacja: Gliwice
Online: 0s

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Archiwum

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości